Головбух

Виплачуємо дивіденди засновникам-фізособам: коли і скільки

  • 1 грудня 2014
  • 40

ПРОБЛЕМА

Товариство з обмеженою відповідальністю нарахувало дивіденди засновникам — фізичним особам у поточному році. Чи може підприємство виплатити дивіденди у наступному році? Коли та за якою ставкою утримується та перераховується ПДФО до бюджету?

РІШЕННЯ

Порядок використання прибутку (доходу) суб’єкта господарювання визначає власник (власники) або уповноважений ним орган відповідно до законодавства та установчих документів (ч. 3 ст. 142 Господарського кодексу України; ГК). Установчі документи мають містити відомості, зокрема, й щодо порядку розподілу прибутку (ч. 2 ст. 57 ГК).

Строк виплати дивідендів

Граничний строк виплати дивідендів встановлено Законом України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 № 1576-XI лише для акціонерних товариств.

Внимание

Для господарських товариств, крім акціонерних, граничний строк виплати дивідендів чинним законодавством не встановлено.

Товариство з обмеженою відповідальністю (далі — ТОВ) може визначати цей строк у статуті або шляхом прийняття відповідного рішення загальними зборами засновників ТОВ. Рішення щодо розміру, порядку та строку виплати дивідендів має бути зафіксовано у протоколі загальних зборів.

Нарахування дивідендів в обліку ТОВ

На підставі протоколу загальних зборів засновників керівником підприємства видається наказ, відповідно до якого бухгалтерія проводить нарахування та виплату дивідендів.

Факт нарахування дивідендів та розподілу прибутку відображається у бухобліку проведеннями:

Д-т 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» — К-т 671 «Розрахунки за нарахованими дивідендами»;

Д-т 441 «Прибуток нерозподілений» — К-т 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді».

Оподаткування дивідендів ПДФО

Дохід у вигляді дивідендів з метою оподаткування податком на доходи з фізичних осіб (ПДФО) включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку — фізичної особи (пп. 164.2.8 Податкового кодексу України; ПК).

Порядок оподаткування дивідендів ПДФО встановлено пунктом 170.5 ПК.

При оподаткуванні ПДФО доходів у вигляді дивідендів, нарахованих ТОВ, застосовується ставка 5%.

Обов’язок щодо утримання ПДФО покладається на податкового агента, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, тобто на ТОВ (пп. 168.1.1, пп. 170.5.1 ПК).

Дивіденди остаточно оподатковуються під час їх нарахування (пп. 170.5.4 ПК). Це означає, що податковий агент розраховує суму ПДФО, належну до сплати, в момент нарахування. Відтак засновники — фізичні особи отримають на руки суму дивідендів, зменшену на суму сплаченого до бюджету ПДФО.

Особливості сплати ПДФО до бюджету передбачені у пункті 168.1 ПК.

Насамперед, на що слід звернути увагу, є те, що сплата ПДФО до бюджету відбувається одночасно з виплатою дивідендів. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування ПДФО до бюджету.

При цьому слід врахувати такі обмеження:

якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, ПДФО сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) (пп. 168.1.4 ПК);

якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то ПДФО підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені для місячного податкового періоду (пп. 168.1.5 ПК).

Ураховуючи зазначене, якщо в такому випадку дивіденди нараховано, але не виплачено, податковий агент (ТОВ) має сплатити ПДФО не пізніше ніж 30-го числа місяця, що настає за місяцем нарахування (пп. 168.1.5 ПК). А суму дивідендів, зменшену на суму ПДФО, перерахувати засновникам — фізичним особам на їх банківські рахунки у строк, передбачений статутом ТОВ або встановлений у протоколі загальних зборів.

Пример

Відображення в обліку ТОВ виплати дивідендів пізніше дати їх нарахування

Загальні збори засновників ТОВ «Салют» прийняли рішення щодо виплати дивідендів за ІІІ квартал 2014 року у сумі 2 000 000 грн. засновникам — фізичним особам.

У протоколі загальних зборів від 27.11.2014 зафіксовано, що дивіденди будуть перераховані на банківські рахунки засновників протягом ІІІ кварталу 2015 року (у зв’язку з недостатністю обігових коштів).

Облік ведеться за кожним засновником окремо. Для спрощення розгляду даної операції відобразимо загальну картину обліку.

Дата

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,

грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

27.11.2014

Нараховано дивіденди

443

441

671*

443

2 000 000

27.11.2014

Нараховано ПДФО на суму дивідендів за ставкою 5%

671*

641/пдфо

100 000

23.12.2014

Перераховано ПДФО до бюджету

641/пдфо

311

100 000

23.07.2015 (умовно)

Перераховано дивіденди на банківські рахунки засновників

671*

311

1 900 000

*В обліку ТОВ ведеться за кожним засновником окремо

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл