Головбух

Відповідальність підприємця у разі несплати авансових платежів з ПДФО

  • 1 грудня 2014
  • 114

ПРОБЛЕМА

Чи передбачено для підприємця на загальній системі оподаткування штраф за несплату авансових платежів з ПДФО, якщо за результатами року вартість торгового патенту виявиться більшою, ніж загальна сума авансових платежів, та суми ПДФО до сплати не виникне?

РІШЕННЯ

Згідно з підпунктом 177.5.1 Податкового кодексу України (ПК) підприємець на загальній системі оподаткування зобов’язаний сплачувати 1 раз на квартал розраховані самостійно суми авансових платежів, загальна сума яких не може бути меншою, ніж річна сума податку з оподатковуваного доходу за минулий рік.

Сума ПДФО, визначена за результатами річної декларації про майновий стан та доходи, зменшується на суму авансових платежів та вартість торгового патенту. Цілком можливий варіант, коли сума сплачених авансових платежів виявиться більшою, ніж остаточна сума ПДФО, визначена у річній декларації.

Зокрема, така ситуація може виникнути за таких обставин:

чистий дохід підприємця у звітному році був значно меншим, ніж у попередньому, або підприємець отримав збитки;

підприємець взагалі не вів діяльності;

вартість торгового патенту перевищує суму авансових платежів.

У той же час випадків, в яких підприємець звільняється від сплати авансових платежів, ПК не передбачено. Згідно з пунктом 126.1 ПК за несплату у встановлені строки узгодженої суми грошового зобов’язання до платника податків застосовується штраф у розмірі:

10% погашеної суми податкового боргу — при затримці до 30 днів;

20% погашеної суми податкового боргу — при затримці більше 30 днів.

Відповідно до пункту 54.1 ПК платник податків самостійно обчислює суму грошового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації. Така сума грошового зобов’язання вважається узгодженою. Тобто авансові платежі з ПДФО цілком підпадають під визначення терміну «узгоджена сума грошового зобов’язання».

Отже, підприємець на загальній системі буде нести відповідальність за несплату авансових платежів з ПДФО навіть у тому випадку, коли вартість торгового патенту виявиться більшою за них та суми податку до сплати за результатами року не виникне.

У той же час згідно з підпунктом 177.5.3 ПК сума надмірно сплаченого за результатами річної декларації податку на доходи фізичних осіб може бути зарахована в рахунок майбутніх платежів або повернена підприємцю.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл