Головбух

Чи може підприємець вести облік доходів за нарахуванням

  • 1 грудня 2014
  • 25

ПРОБЛЕМА

Чи має право підприємець вести податковий облік для сплати ПДФО від підприємницької діяльності як юридична особа, а саме за першою подією (за відвантаженням), тим самим вважаючи, що отриманий дохід — це відвантаження продукції, а не надходження коштів на розрахунковий рахунок? Чи має право підприємець відносити до витрат вартість свого лікування?

РІШЕННЯ

Ні, не має права.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб — підприємців, які здійснюють діяльність на загальній системі оподаткування шляхом сплати податку на доходи фізичних осіб, визначено у статті 177 Податкового кодексу України (ПК).

Відповідно до пункту 177.2 ПК об’єктом оподаткування фізичних осіб — підприємців є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між сукупним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій і не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізособи-підприємця. До складу витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до складу витрат операційної діяльності відповідно до розділу ІІІ ПК.

Підприємець не є юридичною особою і платником податку на прибуток. Тому, на відміну від юридичних осіб, приватний підприємець не використовує в податковому обліку своїх доходів принцип нарахування.

Таким чином, при обчисленні об’єкта оподаткування підприємця на загальній системі оподаткування до уваги повинні прийматися тільки фактично понесені витрати та фактично отримані доходи. Тобто підприємець зобов’язаний при обчисленні чистого доходу зменшувати виручку тільки на ті витрати, які пов’язані з отриманням доходу.

Згідно з пунктом 177.10 ПК підприємець зобов’язаний вести Книгу доходів і витрат (ф. №10), а також мати підтверджуючі документи про походження товару і для підтвердження інших витрат. Підприємці надають річну податкову декларацію протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) року, в якій разом з доходами від підприємницької діяльності повинні відображатися й інші доходи з джерелом їх отримання в Україні, а також іноземні доходи (п. 177.1 ПК, пп. 49.18.5 ПК).

Відповідно до підпункту 177.5.1 ПК авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються підприємцем самостійно, але не менше, ніж 100% річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік, які слід сплачувати щоквартально по 25% від суми (до 15 березня, 15 травня, 15 серпня і 15 листопада). Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними у річній податковій декларації, з урахуванням сплаченого протягом року податку на підставі документального підтвердження факту оплати. Надміру сплачені суми податку слід зарахувати в рахунок майбутніх платежів з цього податку або вони повинні бути повернені платнику податку.

З вищезазначеного випливає, що приватний підприємець не веде податкового обліку як юридична особа. Він веде Книгу доходів та витрат і подає декларацію про доходи до податкового органу по закінченню звітного року. Якщо підприємець не здійснює діяльність, він все одно повинен подавати декларацію про доходи за відповідний період до податкового органу.

Щодо віднесення витрат підприємця на своє лікування, то сума зазначених витрат не включається до складу витрат, тому що такі витрати не пов’язані з підприємницькою діяльністю.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл