Головбух

Оподаткування виплати учаснику належної йому частки в статутному капіталі

  • 1 грудня 2014
  • 42

ПРОБЛЕМА

Чи потрібно оподатковувати суму коштів, які повертаються засновнику при його виході з товариства?

РІШЕННЯ

Податок на прибуток та ПДВ

Що стосується податкових наслідків виплати учаснику належної йому частки в статутному капіталі, то все залежить від того, у якій формі буде проведена така виплата. Якщо виплата проводиться грошовими коштами, підстав для відображення як доходів, так і зобов’язань щодо ПДВ у товариства немає, оскільки така операція не є продажем. У разі ж виплати частки учасника в натуральній формі, така операція підпадає під визначення продажу (наявний факт переходу права власності на майно), а отже в товариства виникають доходи, витрати і податкові зобов’язання щодо ПДВ при здійсненні такої операції.

Податок на доходи фізичних осіб

Підпунктом 170.2.2 Податкового кодексу України (ПК) встановлено, що інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником ПДФО від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу. До продажу інвестиційного активу прирівнюються також операції з повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених ним до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі виходу такого платника податку з числа засновників (учасників) такого емітента чи ліквідації такого емітента.

Отже, до складу загального річного оподаткованого доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами. При цьому, відповідно до підпункту 170.2.1 ПК, облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Із вищезазначеного випливає, що підприємство не є податковим агентом при розрахунку із засновниками (учасниками), не утримує ПДФО та не сплачує його до бюджету.

Підготовлено експертами Системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл