Головбух

Компенсація підприємством вартості проїзду працівників в міському транспорті та ПДФО

  • 1 грудня 2014
  • 844

ПРОБЛЕМА

Підприємство виплачує працівникам компенсацію вартості проїзду в міському транспорті за маршрутними листами. Чи підлягають оподаткуванню податком на доходи зазначені суми, одержані працівниками?

РІШЕННЯ

Оподаткування одержаних сум на проїзд залежить від цілей поїздок працівників.

Не підлягають оподаткуванню податком на доходи (ПДФО) суми компенсації працівникам вартості проїзду у міському транспорті, якщо мета їхніх поїздок зумовлена виробничою необхідністю. Важливим є доведення того, що виплачені суми використані працівниками для виконання обов’язків, пов’язаних з господарською діяльністю підприємства, а не для фінансування особистих потреб.

На службові поїздки працівників у міському транспорті підприємство повинне оформити наказ за підписом керівника, в якому зазначити прізвища працівників, маршрути та їх ціль. Працівники, що виїжджають у службові поїздки, зобов’язані оформляти маршрутні листи, що є підставою для заповнення Звіту про використання коштів, виданих під звіт, за формою, затвердженою наказом МДЗ від 24.12.2013 № 845.

Належним чином оформлені звіти затверджуються керівником підприємства. Суми, зазначені у звітах, виплачуються працівникам як компенсація вартості їх службових поїздок та включаються до складу витрат (ст. 138 Податкового кодексу України; ПК). Підпунктом 165.1.11 ПК встановлено, що сума коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт, не включається до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу.

Таким чином, суми компенсації вартості проїзду в міському транспорті не включаються до складу загального місячного оподатковуваного доходу працівників і не оподатковуються ПДФО за умови, що вид діяльності підприємства передбачає роз’їзний характер робіт працівників та виконання ними своїх службових обов’язків у дорозі за наявності належним чином оформлених підтвердних документів.

Якщо працівники підприємства здійснюють поїздки в міському транспорті не для виконання своїх службових обов’язків (наприклад, підприємство компенсує їм вартість проїзду на роботу та назад), то відповідні суми компенсації вважаються фінансуванням особистих потреб працівників. Суми одержаних компенсацій працівниками від роботодавця вважаються додатковим благом та включаються до складу загального місячного оподатковуваного доходу працівників (пп. «г» пп. 164.2.17 ПК).

Разом з тим підпунктом 2.3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, встановлено, що витрати на відшкодування працівникам вартості проїзду транспортом загального користування належать до фонду оплати праці (ФОП).

Отже, суми компенсації вартості проїзду працівникам у міському транспорті, не пов’язаного з виконанням виробничих обов’язків, в обліку включаються до:

  • складу їх загального місячного оподатковуваного доходу у вигляді додаткового блага та оподатковуються податком на доходи на загальних підставах. У такому випадку сума компенсації не відноситься до витрат підприємства у податковому обліку;

  • або ФОП (якщо така компенсація передбачена умовами колективного або трудового договору) та оподатковуються ПДФО та ЄСВ.

Підготовлено експертами Системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Можливо ви вже отримали відповідь на своє запитання...

...але ми рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини