Чи обов’язково в центрі зайнятості реєструвати трудовий договір при оформленні працівника на місяць. Чи потрібно на такого працівника реєструвати книгу обліку доходів і витрат

83

ПРОБЛЕМА

Чи потрібно фізособі-підприємцю на загальній системі оподаткування реєструвати в податковій книгу обліку доходів і витрат на найманого працівника, з яким оформлено трудовий договір на місяць? Чи обов’язково реєструвати в центрі зайнятості такий трудовий договір? Які податки потрібно при цьому нараховувати?

РІШЕННЯ

Згідно із статтею 21 Кодексу законів про працю України (КЗпП) трудовий договір — угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

У разі укладення трудового договору між працівником і фізичною особою фізична особа або за нотаріальним дорученням уповноважена нею особа повинна у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи зареєструвати укладений у письмовій формі трудовий договір у державній службі зайнятості за місцем свого проживання у порядку, визначеному Міністерством праці та соціальної політики України (ст. 24 прим.1 КЗпП).

Відповідно до пункту 177.10 Податкового кодексу України фізособи-підприємці на загальній системі оподаткування зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат (далі — Книга), у якій щоденно на підставі первинних документів здійснюються записи про операції, що відбулися у звітному (податковому) періоді.

Порядок ведення фізособами-підприємцями на загальній системі оподаткування Книги затверджений наказом МДЗ від 16.09.2013 № 481(далі — Порядок).

У Порядку відсутня вимога щодо реєстрації Книги на найманих працівників, які проводять готівкові розрахунки.

Таким чином, якщо фізособа-підприємець на загальній системі оподаткування укладає трудовий договір, то повинна у тижневий термін з моменту укладання зареєструвати його в центрі зайнятості. З нарахованої працівнику зарплати підприємець, як податковий агент, повинен утримувати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15% (17%) та єдиний соціальний внесок.

Якщо між підприємцем і громадянином виникає угода щодо здійснення певної роботи, спрямованої на досягнення конкретного результату, то відповідно до вимог Цивільного кодексу України (ЦК) можна укласти замість короткотривалого трудового договору, цивільно-правовий договір, наприклад, договір підряду.

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу (ст. 837 ЦК).

Якщо укладений договір відповідає нормам договору підряду, то фізособі-підприємцю на загальній системі не потрібно реєструвати такий договір в центрі зайнятості.

Тобто за договорами підряду оплачується не процес праці, а його конкретний (кінцевий) результат, який визначається після закінчення роботи і оформляється актом приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких здійснюється виплата винагороди, з якої підприємець повинен утримати ПДФО та ЄСВ.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль