Чи можливе відшкодування ПДВ за неотриманими основними засобами?

27

ПРОБЛЕМА

Чи правомірне скасування податківцями заявленої підприємством (із дворічним стажем платника ПДВ) у звітності за червень 2014 суми бюджетного відшкодування від’ємного підсумку, що виник у травні 2014 внаслідок оплати основних засобів, які ще не отримано? Податківці наполягають на тому, що бюджетне відшкодування можна отримати лише за оплаченими та фактично поставленими основними засобами. Як захистити своє право на відшкодування?

РІШЕННЯ

Вимоги податківців неправомірні.

Ще з «докодексових» часів податківці наполягають на тому, що надання права на бюджетне відшкодування, якщо нарахування податкового кредиту відбулося внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних засобів, залежить від того, чи відображено на балансі підприємства надходження (придбання, створення) основних засобів.

Однак Податковий кодекс України (ПК) не містить подібних обмежень.

Основою бюджетного відшкодування є податковий кредит, точніше — та його частина, що припадає на від’ємний підсумок у декларації.

Відповідно до пункту 198.3 ПК, право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи основні фонди, що придбаваються, почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду.

Лише за умови, якщо платник ПДВ придбає необоротні активи, які призначаються для їх використання в операціях, що не є об’єктом оподаткування або звільняються від оподаткування, то суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв’язку з таким придбанням, не відносяться до податкового кредиту зазначеного платника (п. 198.4 ПК).

Тобто в даній ситуації податковий кредит за оплаченими, але не отриманими основними засобами абсолютно законний. Підприємство мало право включити до податкового кредиту суму ПДВ за правилом «першої події», встановленим у пункті 198.2 ПК.

Вимоги до бюджетного відшкодування, передбачені підпунктами 200.4 та 200.5 ПК, також дотримано.

Так, відповідно до пункту 200.5 ПК, не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які:

  • були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);

  • мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).

Внимание

В обох випадках придбання основних фондів не впливає на обмеження права платника отримати бюджетне відшкодування.

Таким чином, у даному випадку законні перешкоди для отримання відшкодування відсутні.

Рішення податківців про скасування відшкодування можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку (ст. 56 ПК), але успішне завершення такої процедури не гарантовано. Якщо отримання основних засобів очікується незабаром, то краще дочекатися цієї події та задекларувати відшкодування повторно (вже із зарахованими на баланс основними засобами). Це буде швидше та простіше.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль