Головбух

Як впливає на оподаткування припинення дії пільги

  • 1 грудня 2014
  • 29

ПРОБЛЕМА

Попередня оплата за брухт чорних металів проводилась у 2014 році, а постачання відбудеться у наступному році. Які податкові наслідки очікують продавця та покупця у зв’язку з припиненням звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання брухту чорних металів після 01.01.2015?

РІШЕННЯ

Нагадаємо, що звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання брухту чорних металів, перелік яких затверджено Кабміном, діє до 01.01.2015 (п. 23 підрозділу 2 Перехідних положень Податкового кодексу України; ПК).

У зв’язку з цим постачальник мав право виписувати податкові накладні за першою подією (у даному випадку — на суму попередньої оплати від покупця) без ПДВ. На підставі цих податкових накладних податковий кредит у покупця та податкові зобов’язання у продавця на суму попередньої оплати протягом 2014 року не формувались.

Коригування ПДВ

Починаючи з 01.01.2015 такі операції оподатковуватимуться ПДВ на загальних підставах.

Податковий кредит та податкові зобов’язання з ПДВ у разі постачання металобрухту (друга подія) у «післязвільнений» від оподаткування ПДВ період згідно з вимогами статті 192 ПК не підлягають коригуванню. Адже дана норма передбачає коригування ПДВ лише у випадках зміни ціни або повернення товарів чи передоплати.

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: Продаж промислового металобрухту за готівку: чи є заборона

Пунктом 198.5 ПК передбачено можливість врахування у складі податкового кредиту сум ПДВ, сплачених (нарахованих) у вартості придбаних товарів, але не включених до податкового кредиту.

Такі суми можна включати до податкового кредиту на дату використання товарів в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника ПДВ.

Внимание

Підставою для формування податкового кредиту є бухгалтерська довідка.

Але в ситуації, що розглядається, суми ПДВ не були сплачені (нараховані) взагалі, оскільки операції з постачання металобрухту на дату виписки податкових накладних були звільнені від оподаткування ПДВ. Тому підстав для формування податкового кредиту згідно з вимогами пункту 198.5 ПК теж немає.

Як бачимо, Податковий кодекс не містить вимог щодо коригування ПДВ у зв’язку з відміною пільгового оподаткування ПДВ.

Отже, оскільки для нарахування ПДВ діє правило першої події, то на дату постачання (друга подія) податкові зобов’язання постачальника та податковий кредит покупця залишаються без змін.

Оподаткування податком на прибуток

Для оподаткування податком на прибуток діє правило нарахування.

Суми попередньої оплати не враховуються у складі податкових доходів та витрат (пп. 139.1.3 ПК). Тому оподаткування податком на прибуток проводитиметься на дату постачання металобрухту. Тобто в період припинення дії пільги з ПДВ.

За загальним правилом у постачальника дохід від реалізації металобрухту визнається за датою переходу покупцеві права власності на цей металобрухт (п. 137.1 ПК). Одночасно з визнанням доходу він має право віднести до податкових суму витрат, що формує собівартість реалізованого металобрухту (п. 138.4 ПК).

Внимание

У податковому обліку покупця на дату отримання металобрухту податкові витрати не виникатимуть.

Враховуючи зазначене, припинення дії пільги з ПДВ не впливає на базу оподаткування податком на прибуток.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл