Головбух

Повертаємо кошти зі спецрахунку

  • 1 грудня 2014
  • 42

ПРОБЛЕМА

Переробне підприємство зупинило діяльність по переробці м’яса в живій вазі. На казначейському рахунку рахується переплата, яка утворилася в результаті помилково зарахованих коштів. Чи можливо повернути дану переплату на розрахунковий рахунок підприємства?

РІШЕННЯ

Так, можливо.

Позиція податківців з цього питання є доволі жорсткою і зводиться до того, що навіть у випадку надмірного або помилкового перерахування переробним підприємством коштів на спеціальний рахунок, відкритий ним в органі державної казначейської служби, зазначені кошти поверненню платнику податку не підлягають, а враховуються таким платником у рахунок майбутніх перерахувань на спеціальний рахунок для виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко і м’ясо в живій вазі. Дане роз’яснення розміщене в Єдиній базі податкових знань (категорія 101, підкатегорія 101.29.01).

Головним аргументом даної позиції є те, що відповідно до пункту 1 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (ПК) у період до 1 січня 2015 року переробне підприємство позитивну різницю між сумою податкових зобов’язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду, визначену у податковій декларації з ПДВ щодо діяльності з постачання продукції, сплачує до спеціального фонду Державного бюджету України та на спеціальний рахунок, відкритий ним в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Переробне підприємство суму ПДВ, перераховану на спеціальний рахунок, використовує виключно для виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко і м’ясо в живій вазі (далі — компенсація).

Однак, позиція податківців щодо неповернення з даних рахунків помилково сплачених коштів не відповідає вимогам підпункту 17.1.10 ПК, згідно з яким платнику податків надано право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому ПК.

Статтею 43 ПК встановлені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань. Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань затверджено спільним наказом МДЗ та Мінфіну від 30.12.2013 № 882/1188.

Згідно з пунктом 43.1 ПК помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Відповідно до вимог пункту 43.4 ПК платник податків повинен подати заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань у довільній формі, в якій треба зазначити напрямок перерахування коштів:

- на поточний рахунок платника податків в установі банку;

- на погашення грошового зобов’язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;

- повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл