Головбух

Оподатковуємо ПДВ сільгосппродукцію, поставлену за ціною, що є нижчою за ринкову

  • 1 грудня 2014
  • 43

ПРОБЛЕМА

Згідно з договором оренди земельних паїв сільгосппідприємство (платник ПДВ за спецрежимом) розрахувалось із пайовиками власною вирощеною сільгосппродукцією за ціною, значно нижчою за ринкову. Чи потрібно здійснювати умовний продаж на різницю між відпускною та звичайною (ринковою) ціною? Якщо так, то в якій декларації з ПДВ відображати податкові зобов’язання: загальній чи спеціальній?

РІШЕННЯ

Так, потрібно.

За загальним правилом база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості. Звичайні ціни застосовуються лише у разі здійснення контрольованих операцій. Такі вимоги містить пункт 188.1 Податкового кодексу України (ПК).

У той же час ціна, визначена сторонами договору, і є звичайною ціною. Але слід пам’ятати, що звичайна ціна має відповідати рівню ринкових цін (пп. 14.1.71 ПК).

Отже, незважаючи на те, що базою оподаткування ПДВ в неконтрольованих операціях є договірна вартість, така вартість не повинна бути нижчою за ринкові ціни, а значить — за рівень звичайних цін.

Якщо платник ПДВ здійснив постачання власних сільськогосподарських товарів за договірною ціною, яка є нижчою за звичайну ціну, він повинен виписати дві податкові накладні:

– першу — на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання;

– другу — на суму, розраховану виходячи з перевищення звичайної ціни над фактичною.

У податковій накладній, яка виписана на суму перевищення звичайної ціни над фактичною, робиться позначка «01». Така податкова накладна покупцю не надається.

Це передбачено пунктом 19 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957 (далі — Порядок № 957).

Платник ПДВ на спецрежимі надає до податкового органу дві податкові декларації з ПДВ: загальну з позначкою «0110» та спеціальну з позначкою «0121». Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966 (далі — Порядок № 966).

До спеціальної декларації включаються лише ті операції, які стосуються спеціального режиму (п. 6 розд. І Порядку № 966).

Згідно зі спеціальним режимом оподаткування сума ПДВ, нарахована сільгосппідприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів, не підлягає сплаті до бюджету. Вона залишається у розпорядженні такого підприємства для:

– відшкодування суми ПДВ, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит;

– інших виробничих цілей (п. 209.2 ПК).

У рядку 1.1 декларації 0121 вказуються виключно операції з постачання сільгосппідприємством вироблених (наданих) сільськогосподарських товарів/послуг на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах (пп. 2 п. 3 розд. V Порядку № 966).

Тому в рядок 1.1 декларації 0121 потрібно включити обсяг постачання сільськогосподарських товарів за договірною ціною.

При цьому сума перевищення звичайної (ринкової) ціни над договірною відображається у декларації 0110 і не бере участі у визначенні питомої ваги вартості сільськогосподарської продукції.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл