Спецрежим оподаткування ПДВ: відповідальність за неперерахування коштів на електронний ПДВ-рахунок

84

ПРОБЛЕМА

Яка штрафна санкція на сьогодні діє, в разі перерахування ПДВ по спеціальній декларації не на казначейський рахунок, а одразу на свій спецрахунок?

РІШЕННЯ

Згідно зі спеціальним режимом оподаткування сума ПДВ, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету. Така сума ПДВ повністю залишається в його розпорядженні для відшкодування суми ПДВ, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми ПДВ — для інших виробничих цілей. Такі вимоги містить пункт 209.2 Податкового кодексу України (ПК).

Зазначені суми ПДВ акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах Казначейства.

Порядок акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів затверджено постановою КМУ від 12.01.2011 № 11 (далі — Порядок № 11).

При цьому звертаємо увагу, що кошти на спеціальний рахунок платника ПДВ, який обрав спеціальний режим оподаткування, перераховуються винятково з додаткового рахунку в системі електронного адміністрування, призначеного для перерахування коштів на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств згідно з пунктом 200-1.5 ПК.

Механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування ПДВ визначає Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 № 569 (далі — Порядок № 569).

У випадку, якщо платником податку, який застосовує спецрежим оподаткування, за результатами звітного періоду задекларовано суми ПДВ, які підлягають сплаті як до бюджету, так і на його спеціальний рахунок, кошти з його електронного ПДВ-рахунку, насамперед, перераховуються до бюджету. А у разі повного розрахунку з бюджетом — на спеціальний рахунок такого платника (п. 22 Порядку № 569).

Таке перерахування здійснюється на підставі реєстру, який автоматично формується ДФС відповідно до поданих платниками податкових декларацій з ПДВ та надсилається Казначейству. Перерахування суми ПДВ до бюджету та/або на спеціальні рахунки платників податку з їх електронних ПДВ-рахунків здійснюється Казначейством в межах залишку таких коштів на електронних рахунках (п. 21 Порядку № 569).

Отже, попри те, що сума ПДВ, нарахована сільськогосподарським підприємством — платником спеціального режиму оподаткування ПДВ на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету, таке підприємство не має права перераховувати кошти одразу на власний спец рахунок. Такі кошти спочатку перераховуються на електронний ПДВ-рахунок, відкритий у Казначействі. А вже Казначейство на підставі реєстру ДФС перераховує кошти на спец рахунок сільгоспвиробника.

Водночас ні Податковим кодексом України, ні Порядком № 569 відповідальність за порушення платником зазначеного порядку перерахування коштів не передбачена.

Сільгосппідприємство несе відповідальність лише у разі нецільового використання суми ПДВ (п. 4 Порядку № 11).

Нагадаємо, що порушення цільового використання сум ПДВ згідно з пунктом 123.2 ПК тягнуть за собою:

  • стягнення до бюджету суми ПДВ, що підлягала нарахуванню без застосування податкової пільги;

  • накладення штрафу в розмірі 25% суми визначеного податковим органом податкового зобов’язання.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль