Головбух

Спецрежим оподаткування ПДВ: відповідальність за неперерахування коштів на електронний ПДВ-рахунок

  • 6 квітня 2016
  • 113

ПРОБЛЕМА

Яка штрафна санкція на сьогодні діє, в разі перерахування ПДВ по спеціальній декларації не на казначейський рахунок, а одразу на свій спецрахунок?

РІШЕННЯ

Згідно зі спеціальним режимом оподаткування сума ПДВ, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету. Така сума ПДВ повністю залишається в його розпорядженні для відшкодування суми ПДВ, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми ПДВ — для інших виробничих цілей. Такі вимоги містить пункт 209.2 Податкового кодексу України (ПК).

Зазначені суми ПДВ акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах Казначейства.

Порядок акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів затверджено постановою КМУ від 12.01.2011 № 11 (далі — Порядок № 11).

При цьому звертаємо увагу, що кошти на спеціальний рахунок платника ПДВ, який обрав спеціальний режим оподаткування, перераховуються винятково з додаткового рахунку в системі електронного адміністрування, призначеного для перерахування коштів на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств згідно з пунктом 200-1.5 ПК.

Механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування ПДВ визначає Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 № 569 (далі — Порядок № 569).

У випадку, якщо платником податку, який застосовує спецрежим оподаткування, за результатами звітного періоду задекларовано суми ПДВ, які підлягають сплаті як до бюджету, так і на його спеціальний рахунок, кошти з його електронного ПДВ-рахунку, насамперед, перераховуються до бюджету. А у разі повного розрахунку з бюджетом — на спеціальний рахунок такого платника (п. 22 Порядку № 569).

Таке перерахування здійснюється на підставі реєстру, який автоматично формується ДФС відповідно до поданих платниками податкових декларацій з ПДВ та надсилається Казначейству. Перерахування суми ПДВ до бюджету та/або на спеціальні рахунки платників податку з їх електронних ПДВ-рахунків здійснюється Казначейством в межах залишку таких коштів на електронних рахунках (п. 21 Порядку № 569).

Отже, попри те, що сума ПДВ, нарахована сільськогосподарським підприємством — платником спеціального режиму оподаткування ПДВ на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету, таке підприємство не має права перераховувати кошти одразу на власний спец рахунок. Такі кошти спочатку перераховуються на електронний ПДВ-рахунок, відкритий у Казначействі. А вже Казначейство на підставі реєстру ДФС перераховує кошти на спец рахунок сільгоспвиробника.

Водночас ні Податковим кодексом України, ні Порядком № 569 відповідальність за порушення платником зазначеного порядку перерахування коштів не передбачена.

Сільгосппідприємство несе відповідальність лише у разі нецільового використання суми ПДВ (п. 4 Порядку № 11).

Нагадаємо, що порушення цільового використання сум ПДВ згідно з пунктом 123.2 ПК тягнуть за собою:

  • стягнення до бюджету суми ПДВ, що підлягала нарахуванню без застосування податкової пільги;

  • накладення штрафу в розмірі 25% суми визначеного податковим органом податкового зобов’язання.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл