Головбух

Компенсації сільгоспвиробникам за поставлені ними молоко та м’ясо

  • 6 квітня 2016
  • 67

ПРОБЛЕМА

Підприємство отримувало компенсації за поставлені ним сільськогосподарським переробним підприємствам молоко та м’ясо. Які документи регулюють порядок витрачання отриманих коштів? Чи діють якісь обмеження?

РІШЕННЯ

Спеціальний режим компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними молоко і м’ясо застосовувався, починаючи з 1 січня 2012 року до 1 січня 2015 року. Нині це питання законодавством не врегульовано.

Режим компенсацій до 1 січня 2015 року

Починаючи з 1 січня 2012 року, до 1 січня 2015 року застосовувався спеціальний режим компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними молоко і м’ясо в живій вазі переробним підприємствам за рахунок сум ПДВ переробних підприємств. Механізм компенсації було передбачено у підрозділі 2 розділу XX Податкового кодексу України (ПК).

Так, згідно з підпунктом 3 пункту 1 підрозділу 2 розділу XX ПК переробне підприємство зобов’язане було вести окремий облік операцій з постачання власно виробленої продукції (молока, молочної сировини, молочних продуктів, м’яса, м’ясопродуктів та іншої продукції переробки тварин, виготовленої з поставлених молока або м’яса в живій вазі сільськогосподарськими товаровиробниками та складати відповідно окремі податкові декларації з ПДВ (загальну та за результатами щодо діяльності з постачання сільгосппродукції).

Позитивну різницю між сумою податкових зобов’язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду, визначену в податковій декларації з ПДВ щодо діяльності з постачання продукції, переробне підприємство сплачувало до спеціального фонду Держбюджету та на спеціальний рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Зокрема, у 2014 році сплачувались суми у розмірі 50% до спеціального фонду Держбюджету та у розмірі 50% ― на спеціальний рахунок.

Суми ПДВ, перераховані на спеціальний рахунок, використовувались переробним підприємством винятково для виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко і м’ясо в живій вазі (пп. 6 п. 1 підрозд. 2 розд. XX ПК).

Розподіл суми компенсації між сільськогосподарськими товаровиробниками за поставлене ними молоко або м’ясо переробним підприємством здійснювався згідно з Розрахунком розподілу суми компенсації з урахуванням коефіцієнта, розрахованого як співвідношення суми компенсації, визначеної у податковій декларації з ПДВ щодо діяльності з постачання продукції, до вартості закуплених молока або м’яса в живій вазі без ПДВ.

Форма Розрахунку розподілу суми компенсації та порядок його заповнення, а також форма Відомості про виплачені суми компенсації сільськогосподарським товаровиробникам та порядок її заповнення затверджено наказом Мінагрополітики від 02.03.2012 № 101.

Спеціальний режим оподаткування ПДВ після 1 січня 2015 року

Як було зазначено, застосування спеціального режиму компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними молоко і м’ясо передбачено нормами ПК лише до 1 січня 2015 року. Разом з тим стаття 209 ПК встановлює спеціальний режим оподаткування ПДВ діяльності для сільськогосподарських підприємств, визначених пунктом 209.6 ПК.

При застосуванні спеціального режиму оподаткування сума ПДВ, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в його розпорядженні для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку ― для інших виробничих цілей. Зазначені суми ПДВ акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (п. 209.2 ПК).

Порядок акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів затверджено постановою КМУ від 12.01.2011 № 11.

Також чинним на сьогодні є Порядок використання сум податку на додану вартість, сплачених переробними підприємствами до спеціального фонду державного бюджету, затверджений постановою КМУ від 02.03.2011 № 246. Однак, жодним із зазначених документів не передбачено механізм компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними молоко і м’ясо в живій вазі переробним підприємствам за рахунок сум ПДВ таких переробних підприємств.

Отже, нині питання виплат компенсацій з держбюджету сільськогосподарським підприємствам ― постачальникам молока та м’яса за рахунок сплачених переробними підприємствами сум ПДВ законодавством не врегульовано.

Стосовно виплат компенсацій сільгоспвиробникам за постачання молока та м’яса у 2015 році зазначимо, що з метою недопущення подальшого скорочення обсягів виробництва молочної продукції ВРУ прийняла 18.03.2015 в першому читанні проект закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо особливості стягнення податку на додану вартість)» № 1699, в якому запропоновано продовжити на 2015 рік порядок виплати компенсації, який діяв у 2014 році.

Людмила Ільяш,
експерт з питань бухгалтерського та податкового обліку, Київ

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл