Податкові наслідки продажу посівів сільгоспвиробником

139

ПРОБЛЕМА

Як оформити документально та відобразити у декларації з ПДВ продаж посівів сільгоспвиробником?

РІШЕННЯ

Згідно зі спеціальним режимом оподаткування сільгосппідприємства не сплачують до бюджету суми ПДВ при постачанні сільськогосподарських товарів/послуг (п. 209.2 Податкового кодексу України; ПК).

При цьому сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у товарних групах 1–24 Митного тарифу України (п. 209.7 ПК).

Звертаємо увагу, що придбані сільгосппідприємством зернові культури належать до товарної групи 10, а що стосується посівів зернових, то вони не належать до жодної з указаних вище груп.

Посіви належать до незавершеного виробництва (п. 6.1 Методичних рекомендацій з інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, розрахунків та незавершеного виробництва сільськогосподарських підприємств, наданих листом Мінагрополітики від 04.12.2003 № 37-27-12/14023).

Оскільки продаж незавершеного виробництва належать до операції купівлі-продажу, під час здійснення такої операції потрібно укласти договір купівлі-продажу. Передачу посівів покупцю слід оформити актом приймання-передачі.

Зважаючи на те, що посіви не вважаються сільськогосподарською продукцією, під час їх продажу сільгоспвиробник не має права відобразити суму ПДВ у декларації з ПДВ з позначкою «0121». Такий продаж відображається у загальній декларації з ПДВ з позначкою «0110» на підставі податкової накладної, виписаної сільгоспвиробником покупцю.

У такому випадку має місце факт зміни напряму використання сільгосптоварів, які було придбано для використання у виробництві сільгосппродукції та за рахунок яких було сформовано податковий кредит з ПДВ у декларації «0121» (пп. 209.15.1 ПК).

Підпунктом 5 пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966 (далі — Порядок № 966), передбачено коригування податкового кредиту у рядку 16.2 декларації з ПДВ з позначкою «0121».

Таким чином, під час продажу посівів сільгоспвиробник повинен подати до податкового органу дві декларації з ПДВ — з позначками «0110» та «0121»:

- у декларації з ПДВ «0110» продаж посівів відображається у рядку 1.1 по першій події (на підставі податкової накладної або виписки банку);

- у декларації з ПДВ «0121» проводиться коригування податкового кредиту у рядку 16.2 зі знаком «-» на підставі бухгалтерської довідки.

У той же час збільшення податкового кредиту в декларації «0110» ні в аналогічному рядку 16.2, ні в жодному іншому рядку з кодом «16» Порядком № 966 не передбачено.

Хоча є можливість збалансувати суму податкового кредиту ПДВ у рядку 10.1.1 загальної декларації з ПДВ «0110». Аргументом на користь платника є норми підпункту 209.15.1 ПК, згідно з якими зерно було придбано з метою використання у виробництві сільськогосподарської продукції. У зв’язку з певними обставинами підприємство змушене змінити напрямок використання сільгосптоварів з діяльності у сфері сільського господарства на іншу діяльність.

Скориставшись цією порадою, слід бути готовим відстоювати своє право на податковий кредит з ПДВ перед контролюючим органом. Але позиція податківців обмежується лише відображенням податкових зобов’язань в декларації «0110».

Насамкінець нагадаємо, що операція з продажу незавершеного виробництва може негативно вплинути на статус сільгосппідприємства. Якщо питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становитиме менш як 75% вартості всіх товарів/послуг, то право перебування його на спеціальному режимі оподаткування втрачається (п. 209.6 ПК).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль