Податкові наслідки продажу посівів сільгоспвиробником

84

ПРОБЛЕМА

Як оформити документально та відобразити у декларації з ПДВ продаж посівів сільгоспвиробником?

РІШЕННЯ

Згідно зі спеціальним режимом оподаткування сільгосппідприємства не сплачують до бюджету суми ПДВ при постачанні сільськогосподарських товарів/послуг (п. 209.2 Податкового кодексу України; ПК).

При цьому сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у товарних групах 1–24 Митного тарифу України (п. 209.7 ПК).

Звертаємо увагу, що придбані сільгосппідприємством зернові культури належать до товарної групи 10, а що стосується посівів зернових, то вони не належать до жодної з указаних вище груп.

Посіви належать до незавершеного виробництва (п. 6.1 Методичних рекомендацій з інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, розрахунків та незавершеного виробництва сільськогосподарських підприємств, наданих листом Мінагрополітики від 04.12.2003 № 37-27-12/14023).

Оскільки продаж незавершеного виробництва належать до операції купівлі-продажу, під час здійснення такої операції потрібно укласти договір купівлі-продажу. Передачу посівів покупцю слід оформити актом приймання-передачі.

Зважаючи на те, що посіви не вважаються сільськогосподарською продукцією, під час їх продажу сільгоспвиробник не має права відобразити суму ПДВ у декларації з ПДВ з позначкою «0121». Такий продаж відображається у загальній декларації з ПДВ з позначкою «0110» на підставі податкової накладної, виписаної сільгоспвиробником покупцю.

У такому випадку має місце факт зміни напряму використання сільгосптоварів, які було придбано для використання у виробництві сільгосппродукції та за рахунок яких було сформовано податковий кредит з ПДВ у декларації «0121» (пп. 209.15.1 ПК).

Підпунктом 5 пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966 (далі — Порядок № 966), передбачено коригування податкового кредиту у рядку 16.2 декларації з ПДВ з позначкою «0121».

Таким чином, під час продажу посівів сільгоспвиробник повинен подати до податкового органу дві декларації з ПДВ — з позначками «0110» та «0121»:

- у декларації з ПДВ «0110» продаж посівів відображається у рядку 1.1 по першій події (на підставі податкової накладної або виписки банку);

- у декларації з ПДВ «0121» проводиться коригування податкового кредиту у рядку 16.2 зі знаком «-» на підставі бухгалтерської довідки.

У той же час збільшення податкового кредиту в декларації «0110» ні в аналогічному рядку 16.2, ні в жодному іншому рядку з кодом «16» Порядком № 966 не передбачено.

Хоча є можливість збалансувати суму податкового кредиту ПДВ у рядку 10.1.1 загальної декларації з ПДВ «0110». Аргументом на користь платника є норми підпункту 209.15.1 ПК, згідно з якими зерно було придбано з метою використання у виробництві сільськогосподарської продукції. У зв’язку з певними обставинами підприємство змушене змінити напрямок використання сільгосптоварів з діяльності у сфері сільського господарства на іншу діяльність.

Скориставшись цією порадою, слід бути готовим відстоювати своє право на податковий кредит з ПДВ перед контролюючим органом. Але позиція податківців обмежується лише відображенням податкових зобов’язань в декларації «0110».

Насамкінець нагадаємо, що операція з продажу незавершеного виробництва може негативно вплинути на статус сільгосппідприємства. Якщо питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становитиме менш як 75% вартості всіх товарів/послуг, то право перебування його на спеціальному режимі оподаткування втрачається (п. 209.6 ПК).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль