text
Головбух

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних змінено

  • 30 травня 2015
  • 43

Внимание

Реєстрація податкових накладних

Усі податкові накладні, у т. ч. й ті, які залишаються у постачальника (тобто складені під час постачання товарів/послуг неплатникам ПДВ, під час постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування або оподатковуються за нульовою ставкою, під час умовного постачання, у разі перевищення бази оподаткування продажної ціни, під час отримання послуг від нерезидента тощо), підлягають реєстрації в ЄРПН.

Реєстрація в ЄРПН здійснюється так: на електронну форму податкової накладної накладаються два електронні цифрові підписи (ЕЦП). Перший — ЕЦП головного бухгалтера (бухгалтера) або ЕЦП керівника, другий — ЕЦП, який є аналогом відбитка печатки постачальника (продавця). При цьому другий ЕЦП, як зазначено в пункті 5 Порядку ведення ЄРПН, накладається за наявності печатки. Пов’язано це з тим, що на сьогодні печатка не є обов’яз­ковою для оформлення документів. Отже, якщо підприємство (чи фізособа-СПД) провадить свою госпдіяльність без печатки, то у нього може і не бути ЕЦП, який є аналогом відбитка печатки. Також слід нагадати, що у формі податкової накладної, затвердженій наказом Мінфіну України від 22.09.2014 № 9572, немає реквізиту «М. П». (місце для печатки).

У редакції наказу МФУ від 14.11.2014 № 1129. (Прим. ред.)

Коригування кількісних і вартісних показників

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників (додаток 2 до податкової накладної), так само як і податкова накладна, підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН. Відповідальним за складання розрахунку коригування завжди є постачальник товарів/послуг (у разі імпорту послуг — одержувач послуг), але в ЄРПН його зареєструє:

сам постачальник, якщо передбачається збільшення суми компенсації вартості товарів/послуг на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних і вартісних показників у результаті не змінює суми компенсації;

покупець, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг на користь їх постачальника.

Для реєстрації розрахунку коригування покупцем товарів/послуг постачальник після його складання в електронній формі накладає свої ЕЦП (підпис і аналог печатки (за наявності)) і надсилає його покупцеві. Отримавши цей розрахунок, покупець реєструє його в ЄРПН, для чого накладає свої ЕЦП в порядку, передбаченому для постачальника.

Проте реєстрація розрахунку коригування в ЄРПН покупцем здійснюється лише у випадках, коли розрахунок коригування складається до податкової накладної, яка раніше була видана покупцеві, зареєстрованому платником ПДВ. Якщо ж розрахунок коригування складається до податкової накладної, яка не підлягала видачі покупцеві, то такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН безпосередньо постачальником. При цьому не важливо, як постачальник коригує податкові зобов’язання: збільшує їх чи зменшує.

Коригування старої податкової накладної

Незалежно від того, в який бік коригуються податкові зобов’язання, розрахунок коригування до податкової накладної, складеної постачальником до 01.02.2015 (і відомості з якої не вносилися в ЄРПН через те, що сума ПДВ в накладній була меншою ніж 10 тис. грн.), зареєструвати в ЄРПН зобов’язаний буде сам постачальник товарів/послуг. Але для того щоб зареєструвати такий розрахунок коригування, він повинен буде спочатку зареєструвати стару податкову накладну, а потім протягом доби зареєструвати розрахунок коригування до неї (п. 4 Порядку ведення ЄРПН).

Варто звернути увагу на деяку невідповідність вимог Порядку ведення ЄРПН вимогам іншого — Порядку заповнення податкової накладної3. Згідно з пунктом 22 Порядку заповнення податкової накладної розрахунки коригування, які складаються до всіх (!) податкових накладних, складених до 01.02.2015, підлягають реєстрації в ЄРПН винятково постачальником. Тобто постачальник сам зобов’язаний реєструвати в ЄРПН розрахунок коригування до податкової накладної, яка до 01.02.2015:

вже була зареєстрована в ЄРПН;

не була зареєстрована у зв’язку з незначною сумою податку (до 10 тис. грн.).

Затверджений наказом МФУ від 22.09.2014 № 957, у редакції наказу МФУ від 14.11.2014 № 1129, з урахуванням змін, внесених пунктом 4 наказу МФУ від 23.01.2015 № 13 (Прим. ред.).

І це логічно, тому що розрахунки коригування до накладних, складених до 01.02.2015, не впливають на суму податку, розраховану за спеціальною формулою, визначеною пунктом 200-1.3 ПК.

Цей висновок підтверджує і пункт 19 Порядку електронного адміністрування ПДВ, затвердженого постановою КМУ від 16.09.2014 № 569: податкові накладні, складені до 1 січня 2015 року4, і розрахунки коригування до них підлягають реєстрації в Реєстрі в строки, визначені пунктом 201.10 ПК, але не враховуються при обчисленні суми податку, зазначеної в пункті 9 цього Порядку5.

Спочатку планувалося, що система електронного адміністрування запрацює з 1 січня 2015 року, але згодом цю дату було змінено на 1 лютого 2015 року. (Прим. авт.).

У пункті 9 Порядку електронного адміністрування ПДВ продубльовано формулу з п. 200-1.3 ПК. (Прим. ред.)

Покупці — уже неплатники ПДВ

На жаль, у порядку ведення ЄРПН немає чітких вказівок з приводу того, як реєструвати розрахунки коригування до тих податкових накладних, які були складені в минулих звітних періодах і були видані покупцям — платникам ПДВ, які на момент складання розрахунку коригування накладних вже не є платниками ПДВ. Відповідно, такі покупці не можуть зареєструвати розрахунок коригування в ЄРПН. Водночас якщо розрахунок коригування не буде зареєстрований в ЄРПН, то постачальник не зможе зменшити свої раніше нараховані податкові зобов’язання, наприклад, у зв’язку з поверненням товарів. Залишається сподіватися, що ДФСУ з цією ситуацією впорається і не перешкоджатиме реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН постачальником.

Перехідний період

Період з 01.02.2015 до 01.07.2015 є перехідним періодом. Упродовж п’яти місяців реєстрація в ЄРПН податкових накладних і розрахунків коригування до них здійснюватиметься без обмеження сумою податку, розрахованою за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 ПК. Починаючи з 01.07.2015 усі платники ПДВ матимуть право зареєструвати свої податкові накладні та/або розрахунки коригування до них в ЄРПН тільки в межах суми податку, розрахованої за цією формулою.

Сергій Дробоття,

консультант з податкового обліку, Київ

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та читайте матеріали про:

➤ головні зміни в законодавстві

➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій

➤ зручні сервіси для роботи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль