Виписка податкових накладних в перехідний період

33

ПРОБЛЕМА

Чи потрібно з 01.01.2015 реєструвати в ЄРПН всі видані податкові накладні, зокрема, виписані неплатнику ПДВ? Чи будуть дійсні податкові накладні, виписані у січні в паперовому вигляді?

РІШЕННЯ

Із 1 січня 2015 рокузапроваджено систему електронного адміністрування ПДВ. Однією з вимог функціонування цієї системи є обов’язок платника ПДВ надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН). Це передбачено пунктом 201.1 Податкового кодексу України (ПК) та пунктом 2 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженої наказом МФУ від 14.11.2014 № 1129 (далі — Порядок № 1129).

Причому таке правило розповсюджується на всі без винятку податкові накладні. Навіть ті, які не видаються покупцям: виписані неплатникам ПДВ, у разі умовного постачання, на пільгові операції, операції негосподарської діяльності, а також на послуги нерезидента з місцем постачання в Україні.

Водночас звертаємо увагу, що згідно з оновленим пунктом 11 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКдозволяється реєструвати податкові накладні в ЄРПН з 01.02.2015. Тобто протягом січня, як і раніше, обов’язковою є реєстрація в ЄРПН тих податкових накладних, в яких сума ПДВ в одній податковій накладній становить понад 10 тис. грн., а також податкових накладних, виписаних при здійсненні операцій з постачання підакцизних та імпортних товарів.

Однак складати податкові накладні в електронному вигляді потрібно вже з 01.01.2015. Адже згідно зі статтею 201 ПК паперову форму податкової накладної відмінено. Тому формування податкових накладних з цього часу в паперовому вигляді є порушенням порядку заповнення податкової накладної. А це, насамперед, не дає права отримувачу (покупцю) на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту (п. 7 Порядку № 1129).

Зазначена вимога не розповсюджується на продавця. Незалежно від того, в якій формі складено податкову накладну та чи зареєстрованої її в ЄРПН, продавець зобов’язаний включити суму ПДВ, вказану в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період (п. 201.10 ПК).

Слід також пам’ятати, що за порушення законів з питань оподаткування передбачено фінансову, адміністративну та кримінальну відповідальність (п. 111.1 ПК). Тому за виписку податкової накладної у паперовій формі може бути застосовано адміністративний штраф. Відповідно до статті 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення порядку ведення податкового обліку тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 5 нмдг до 10 нмдг (від 85 грн. до 170 грн.).

Отже, всі податкові накладні, зокрема виписані неплатнику ПДВ, з 01.01.2015 потрібно складати лише в електронній формі. Обов’язкова реєстрація таких податкових накладних в ЄРПН починається з 01.02.2015.

Насамкінець звертаємо увагу, що з 01.02.2015 до 01.07.2015 діятиме перехідний період для функціонування електронної системи адміністрування ПДВ (п. 35 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК).

У перехідний період:

  • не застосовуються штрафи при порушенні термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до них;

  • реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН здійснюється без обмеження сумою ПДВ, обчисленою за формулою згідно з пунктом 200-1.3 ПК.

Детальніше про питання електронного адміністрування ПДВ можна довідатись у тижневику «Головбух» № 1/2015.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль