Головбух

Останній шанс на податковий кредит

  • 19 грудня 2014
  • 23

ПРОБЛЕМА

Покупець є платником ПДВ. Але у жовтні-листопаді 2014 року йому були помилково виписані податкові накладні як неплатнику ПДВ. Відповідно, вони не були зареєстровані в ЄРПН. Помилка не призвела до недоплати ПДВ до бюджету. Як виправити помилки та не втратити право покупцю на податковий кредит?

РІШЕННЯ

Насамперед звертаємо увагу, що з 01.01.2015 скарга на постачальника більше не є підставою для включення покупцем суми ПДВ до податкового кредиту (п. 201.10 ПК). Тобто до податкових накладних та податкової звітності з ПДВ за період по 31.12.2014 діють старі правила.

Поради покупцю

Покупець мав право подати до податкового органу заяву зі скаргою на постачальника у разі:

відмови постачальника надати податкову накладну;

порушення постачальником порядку заповнення податкової накладної;

порушення постачальником порядку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

У ситуації, що розглядається, постачальником допущено два з перелічених вище порушення, а формально — всі три. Адже податкову накладну, хоч і не відмовився, але не надав покупцю по тій причині, що виписана така податкова накладна неплатнику ПДВ.

У таких випадках заява зі скаргою на постачальника, додана до декларації з ПДВ за звітний податковий період, давала право покупцю включити суму ПДВ до складу податкового кредиту цього звітного періоду. При цьому таке право зберігалось за ним протягом 60 к. дн., що настають за граничним терміном подання декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено порядок її заповнення та/або порядок реєстрації в ЄРПН.

Як зазначалось, востаннє правом податкового кредиту на підставі скарги покупець може скористатись під час подання декларації за грудень 2014 року (граничний строк подання — 20.01.2015).

А останнім звітним періодом, за який можна скаргу додати до цієї декларації, є жовтень 2014 року. Граничний строк подання декларації за жовтень 2014 року — 20.11.2014 року. Між цими двома строками проміжок часу складає 60 к. дн.

Враховуючи зазначене, покупець може подати заяву зі скаргою на постачальника до декларації з ПДВ за грудень 2014 року.

Заява заповнюється у вигляді додатку 8 до декларації з ПДВ. Відповідно до цієї заяви покупець має право включити до податкового кредиту за грудень 2014 року суми ПДВ по неотриманих податкових накладних або отриманих з порушенням порядку їх заповнення чи реєстрації в ЄРПН за період жовтень-грудень 2014 року.

Іншого шляху включити суми ПДВ до податкового кредиту у покупця немає.

Якщо покупець не встигне скористатись цим правом, він втратить його. Адже, як було зазначено, при поданні звітності за період з 01.01.2015 діють нові жорсткі правила. Скарга на постачальника більше не є підставою для включення сум ПДВ до податкового кредиту.

Поради продавцю

Стосовно продавця зазначимо таке. Строк реєстрації податкових накладних в ЄРПН (15 к. дн.) ним порушено у всіх випадках. Тобто податкові накладні так і залишаться незареєстрованими.

Але цей факт не звільняє продавця від обов’язку включення сум ПДВ, вказаних в податкових накладних, до податкових зобов’язань за відповідні звітні періоди.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних ЄРПН є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця.

Оскільки продавець включив суми ПДВ, вказані в податкових накладних, до податкових зобов’язань за відповідні звітні періоди, то помилки, допущені ним при складанні податкових накладних, Реєстру виданих та отриманих податкових накладних, додатку 5 до декларацій з ПДВ, не позначилися на вартісних показниках. Податкові зобов’язання з ПДВ у такому разі були визначені ним вірно. Тому, на нашу думку, продавець у даному випадку є претендентом на застосування до нього адмінштрафу за порушення правил ведення обліку незалежно від того, чи будуть ним виправлені зазначені помилки.

Однак застерігаємо, що позиція фахівців ДФС, викладена в ЗІР (категорія 101.23) не співпадає з експертною думкою. У разі якщо помилка в додатку 5 до декларації з ПДВ не позначилася на вартісних показниках, податківці рекомендують надати уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл