text
Головбух

Як відображати податковий кредит в операціях, звільнених від ПДВ

  • 1 грудня 2014
  • 37

ПРОБЛЕМА

Видавництво — платник ПДВ має пільгу на підставі підпункту 197.1.25 Податкового кодексу України. Папір на книги і послуги придбаває з ПДВ. Куди включати суми такого ПДВ — до собівартості продукції чи до витрат? Чи їх не можна включати ні до собівартості, ні до витрат?

РІШЕННЯ

Пунктом 198.4 Податкового кодексу України (ПК) передбачено, що якщо товари чи послуги не призначаються для використання в оподатковуваних операціях, то платник ПДВ не має права на податковий кредит з ПДВ, сплачений при придбанні цих товарів. Такі суми включаються до складу витрат на підставі підпункту 139.1.6 ПК.

У бухгалтерському обліку згідно з пунктом 9 П(С)БО 9 «Запаси» первісною вартістю запасів є собівартість, до якої, зокрема, включаються суми непрямих податків у зв’язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству. Аналогічні норми передбачено пунктом 8 П(С)БО 7 «Основні засоби» та пунктом 11 П(С)БО 8 «Нематеріальні активи».

Пунктом 10 Інструкції з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 01.07.1997 № 141, визначено, що у разі здійснення підприємством операцій, звільнених від оподаткування ПДВ, суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв’язку із придбанням виробничих запасів, товарів, основних засобів або нематеріальних активів, зараховуються до їх первісної вартості або до витрат діяльності. При цьому відповідні рахунки бухгалтерського обліку, на які відносяться суми ПДВ, кореспондують з кредитом рахунків обліку зобов’язань.

Відображення в обліку операцій з придбання товарів та послуг, які в подальшому використовуються в операціях, звільнених від ПДВ

Для здійснення видавничої діяльності підприємство придбало папір на суму 12 000 грн., у т. ч. ПДВ — 2000 грн. Вартість послуг перевізника для доставки паперу — 2400 грн., у т. ч. ПДВ — 400 грн. Вартість оренди приміщення, яке використовується для здійснення господарської діяльності, — 600 грн., у т. ч. ПДВ — 100 грн.

з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Придбано папір

201

631

12000

12000

2

Відображено вартість послуг перевізника

91

631

2400

2400

3

Нараховано плату за оренду приміщення

91

631

600

600

4

Оплачено постачальникам за товар та послуги

631

311

15000

5

Відображено фінансовий результат

791

91

3000

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл