text
Головбух

Як відобразити в обліку передачу на баланс автомобіля, що був об’єктом фінансового лізингу

  • 1 грудня 2014
  • 33

ПРОБЛЕМА

Лізингова компанія передає на баланс фірми виплачений автомобіль згідно з угодою фінансової оренди. Чи зміниться щось у податковому і бухгалтерському обліку після документальної передачі? Чи потрібно оформляти якісь документи в ДАІ та сплачувати які-небудь збори?

РІШЕННЯ

Коли сторони договору лізингу уклали договір купівлі-продажу предмету лізингу, то згідно з пунктом 2 статті 8 Закону України «Про фінансовий лізинг» від 16.12.1997 № 723/97-ВР право власності на предмет лізингу переходить до лізингоотримувача з моменту оплати вартості згідно з договором.

Право власності настає після документальної передачі автомобіля. Після цього потрібно впродовж 10 днів після придбання зареєструвати автомобіль в органах ДАІ згідно з Порядком державної реєстрації й обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів і мотоколясок, затвердженими постановою КМУ від 07.09.1998 № 1388. Авто зареєструють, якщо власник не має заборгованості з передбачених законодавством податків, а також уніс у визначеному порядку платежі за огляд транспортних засобів, реєстрацію, перереєстрацію і зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів і номерних знаків.

У бухгалтерському обліку первинну вартість автомобіля збільшують на суму всіх реєстраційних платежів.

Орендар (лізингоотримувач) збільшує відповідну групу основних засобів на вартість об’єкта фінансового лізингу — відповідно до пункту 153.7 і підпункту 146.17.2 Податкового кодексу України (ПК). З метою визначення вартості основних засобів, які підлягають амортизації, операції з передачі основних засобів за договором фінансового лізингу прирівнюють до операцій з придбання таких основних фондів. Тобто до моменту зарахування автомобіля на баланс підприємства вартість основних засобів вже збільшена на вартість такого автомобіля і амортизація вже нараховується.

Також відповідно до пункту 153.7 ПК орендар збільшує витрати на частину лізингового платежу, яка дорівнює сумі відсотків або комісії, нарахованих на вартість об’єкта фінансового лізингу (без урахування частини лізингового платежу, що сплачується в рахунок погашення вартості об’єкта фінансового лізингу).

Згідно з підпунктом «а» пункту 185.1 ПК передача об’єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу (орендареві) є об’єктом оподаткування ПДВ. Відповідно до пункту 198.2 ПК право на податковий кредит у орендаря виникає у момент фактичного отримання об’єкта фінансового лізингу.

Таким чином, після документальної передачі, яка передбачає передачу усіх документів на автомобіль, видаткової накладної чи акта приймання-передачі, а також податкової накладної, у орендаря виникає право на податковий кредит.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах