Головбух

Відображаємо в обліку перерахунок частки використання необоротних активів в оподатковуваних операціях з ПДВ

  • 1 грудня 2014
  • 80

ПРОБЛЕМА

Як відобразити в обліку результат перерахунку частки використання необоротних активів в оподаткованих та неоподаткованих операціях за підсумками одного та двох календарних років?

РІШЕННЯ

Правила пропорційного віднесення сум ПДВ до податкового кредиту встановлені статтею 199 Податкового кодексу України (ПК).

Якщо придбані необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково — ні, до сум ПДВ, які платник має право віднести до податкового кредиту, включається та частка сплаченого (нарахованого) ПДВ під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких необоротних активів в оподатковуваних операціях.

Для віднесення сум ПДВ до податкового кредиту за підсумками календарного року проводиться перерахунок частки використання необоротних активів в оподатковуваних операціях (далі — перерахунок), виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних господарських операцій. Перерахунок здійснюється за результатами 12, 24 і 36 місяців їх використання (п. 199.4 ПК).

Перерахунок відображається у таблиці 3 додатка 7 декларації з ПДВ за останній податковий період таких років. Результат перерахунку (значення колонки 7) переноситься до рядка 16.4 декларації з ПДВ за грудень (для квартального періоду — за IV квартал) зі знаком «+» чи «–» (пп. 5 пункту 4 розд. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966).

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: Алгоритм перерахунку податкового кредиту з ПДВ по необоротним активам

Відповідно до пункту 8 П(С)БО 7 «Основні засоби», якщо суми непрямих податків (у т. ч. ПДВ) у зв’язку з придбанням (створенням) основних засобів не відшкодовуються підприємству, то зазначені суми включаються до їх первісної вартості.

Важно

Тобто за результатами перерахунку в податковому обліку проводиться відповідне коригування і в бухгалтерському обліку.

Зокрема, якщо за результатами перерахунку необхідно збільшити податковий кредит на частину суми, включеної раніше у вартість основних засобів, то зазначена операція відображається за дебетом субрахунку 641/пдв «Розрахунки за податками» і кредитом рахунку 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками». Одночасно методом сторно ця сума відображається за дебетом рахунку 10 «Основні засоби» і кредитом рахунку 15 «Капітальні інвестиції» та, відповідно, дебетом рахунку 15 і кредитом рахунку 63.

І навпаки, при зменшенні податкового кредиту методом сторно коригується запис: дебет субрахунку 641/пдв — кредит рахунку 63. Одночасно на суму коригування збільшується первісна вартість основних засобів (дебет рахунку 10).

Внимание

Таке роз’яснення містить лист Мінфіну від 19.05.2011 № 31-08410-07-25/12852.

При цьому слід пам’ятати, що внаслідок перерахунку в бухгалтерському обліку проводиться коригування в розрізі об’єктів, груп необоротних активів з метою правильності відображення балансової вартості та амортизації таких об’єктів. Крім того, підприємство, в разі необхідності, повинно відобразити відповідні зміни у фінансовій звітності.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл