Головбух

Формування податкового кредиту за перевірений звітний період

  • 1 грудня 2014
  • 23

ПРОБЛЕМА

Підприємство включило до податкового кредиту податкову накладну, яка повинна реєструватись в ЄРПН, але не була зареєстрована. Додаток 8 при цьому не подано. Податківці актом камеральної перевірки зняли суму податкового кредиту та нарахували штрафні санкції. Чи можна в такому разі подати уточнюючу декларацію з додатком 8, якщо 60 днів на подання скарги на постачальника ще не минуло?

РІШЕННЯ

За правилами, встановленими пунктом 201.10 Податкового кодексу України (ПК), підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту, є податкова накладна, видана покупцю постачальником.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку — продавець товарів/послуг зобов’язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

Внимание

Відсутність факту реєстрації платником податку — продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

У разі порушення продавцем порядку реєстрації в ЄРПН покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника. Така скарга є підставою для включення сум ПДВ до складу податкового кредиту.

Важно

Право на включення покупцем до податкового кредиту суми ПДВ на підставі податкової накладної, не зареєстрованої продавцем в ЄРПН, зберігається за ним протягом 60 к. дн., що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому було порушено порядок реєстрації в ЄРПН.

Скарга подається до податкового органу у формі заяви (додаток 8 до декларації з ПДВ). До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Враховуючи зазначене, якщо після граничного терміну подання податкової декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, у якому продавцем було порушено порядок реєстрації податкової накладної в ЄРПН, не минуло 60 к. дн., покупець має право включити до податкового кредиту суми ПДВ на підставі незареєстрованої податкової накладної. При цьому обов’язковою умовою є подання разом з декларацією скарги на постачальника. До скарги можна додати платіжне доручення, що засвідчує оплату покупцем товарів/послуг, або товарну накладну чи акт виконаних робіт (наданих послуг) та саму податкову накладну (копії).

Така операція відображається як внесення змін до податкової звітності за результатами самостійного виявлення помилок.

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: «Включення до податкового кредиту податкової накладної, не зареєстрованої в ЄРПН та отриманої із запізненням».

Зміни вносяться у порядку, визначеному статтею 50 ПК та Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженим наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966.

Підприємство може відобразити суму ПДВ у складі податкового кредиту шляхом подання уточнюючої декларації у вигляді додатку до декларації з ПДВ звітного періоду або як самостійного документа.

До уточнюючого розрахунку обов’язково додається Додаток 8 «Заява про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних)».

Насамкінець слід звернути увагу на можливі наслідки виправлення помилок у звітності, яка вже перевірялась податковим органом. Так, згідно з вимогами пункту 50.3 ПК у разі подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації, поданої за період, що перевірявся, відповідний контролюючий орган має право на проведення позапланової перевірки платника податків за відповідний період.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл