Відобразили податковий кредит у значно меншій сумі: виправляємо помилку в декларації з ПДВ

23

ПРОБЛЕМА

Підприємство помилково відобразило податковий кредит за отриманою податковою накладною у значно меншій сумі. Як відкоригувати податковий кредит, якщо з дати виписки податкової накладної ще не минуло року, та податкова накладна була зареєстрована в ЄРПН?

РІШЕННЯ

Платники ПДВ досить часто плутають такі два поняття як «коригування» та «виправлення помилок».

Випадки коригування податкового кредиту

Порядок коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту передбачено статтею 192 Податкового кодексу України (ПК). Згідно з цією нормою коригування ПДВ проводиться у таких випадках:

  • якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін;

  • при поверненні товарів/послуг особі, яка їх надала;

  • при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг.

У зазначених випадках суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

У ситуації, що розглядається, коригування потребує лише одна сторона — отримувач товарів/послуг. У такому разі слід застосовувати правила виправлення помилок, встановлені статтею 50 ПК.

Основні вимоги щодо виправлення помилок

При самостійному виявленні помилки, допущеної в раніше поданій податковій декларації, платник податків може виправити таку помилку шляхом:

  • подання уточнюючого розрахунку до такої податкової декларації за формою, що діє на момент його подання;

  • врахування уточнених показників у складі податкової декларації за наступний податковий період.

При виправленні самостійно виявленої помилки платникам слід дотримуватись таких вимог.

Помилки дозволяється виправляти протягом 1095 днів (ст. 102 ПК).

Не дозволяється подавати уточнюючі розрахунки під час проведення перевірки.

Внимание

У разі подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації, поданої за період, що перевірявся, відповідний контролюючий орган має право на проведення позапланової перевірки платника податків за відповідний період (п. 50.2, 50.3 ПК).

Якщо платник податків до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, він зобов’язаний (п. 50.1 ПК):

  • у разі подання уточнюючого розрахунку сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

  • у разі відображення суми недоплати у складі декларації наступного звітного періоду збільшити на суму штрафу в розмірі 5% суми недоплати, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання за податком.

Крім того, у разі самостійного виявлення платником податків заниження податкового зобов’язання передбачена необхідність нарахування пені на суму такого заниження за весь період заниження (пп. 129.1.2 ПК).

Враховуючи зазначене, у даній ситуації помилка підприємства, навпаки, призвела до завищення податкового зобов’язання. Тому при поданні уточнюючого розрахунку сплачувати штраф та пеню не доведеться. Однак разом з уточнюючим розрахунком слід подати лист-пояснення довільної форми із зазначенням причини помилки.

Слід зауважити також, що факт реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) не вплине на виправлення помилки покупцем. А ось відсутність факту реєстрації продавцем податкової накладної в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту (п. 201.10 ПК).

Як заповнити уточнюючий розрахунок з ПДВ

Врахувавши всі нюанси та обмеження, залишилось нагадати про порядок заповнення уточнюючого розрахунку.

Виправлення помилок проводиться шляхом подання уточнюючого розрахунку за формою, діючою на момент його подання. На сьогодні чинною є форма та порядок подання уточнюючого розрахунку, затверджена наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966 (далі — Порядок № 966).

Порядок заповнення уточнюючого розрахунку визначено у розділі VI Порядку № 966.

У графі 4 уточнюючого розрахунку відображаються відповідні показники декларації звітного періоду, який виправляється, у графі 5 — відповідні показники з урахуванням виправлення. У графі 6 відображається сума помилки (абсолютне значення).

У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку подаються відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.

Оскільки у даному випадку коригуванню підлягає рядок 10.1.1 поданої раніше декларації, до якого додавався додаток Д5 «Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)», до уточнюючого розрахунку також додається додаток Д5 з відміткою «уточнюючий».

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль