Головбух

Право на податковий кредит з ПДВ при імпорті зразків товарів

  • 1 грудня 2014
  • 31

ПРОБЛЕМА

Наше підприємство планує імпортувати зразок товару. Чи можна нарахувати податковий кредит з ПДВ за такою операцією? Чи матиме підприємство право на податкові витрати і як відобразити імпорт зразка товару в бухобліку?  

РІШЕННЯ

Почнемо з обліку ПДВ. Отож, імпорт товарів, звісно, є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. «в» п. 185.1 Податкового кодексу України; ПК). Відповідно покупець вправі нарахувати податковий кредит, якщо планує використовувати товар у межах госпдіяльності (пп. «а» п. 198.1, пп. 14.1.36 ПК). І саме зв’язок з госпдіяльністю буде визначальним критерієм у цьому питанні. Тому розглянемо два можливі варіанти застосування зразка товару, що й визначить подальшу долю податкового кредиту.

1. Товар застосували в межах госпдіяльності: реалізували, використали для будівництва основних засобів, виробництва продукції і т. д. У цьому випадку податковий кредит вдасться зберегти, адже попри те, що це лише зразок товару, підприємство отримало (або згодом отримає) дохід від його використання.

2. Товар ліквідували через втрату його споживчих якостей або через неможливість його реалізувати чи використати в госпдіяльності. Цей випадок вже буде не настільки приємний для платника ПДВ. Йому доведеться нарахувати податкові зобов’язання на вартість такого товару через його негосподарське використання (пп. «г» п. 198.5 ПК). Як виняток, може бути ситуація, коли зразок товару ліквідували, проте згодом придбали партію товарів на основі цього зразка. Тобто придбаний зразок дав можливість купити цю партію товару, що забезпечить отримання доходу від її реалізації. Тоді, вважаємо, податкові зобов’язання з ПДВ донараховувати не потрібно.

Зауважимо, що у другому випадку платник ПДВ може спробувати відстояти право на податковий кредит. Мовляв, зразок придбали для господарського використання, однак дохід так і не отримали через непередбачувані обставини. Наприклад, зразок, який неможливо використати у госпдіяльності, не сподобався покупцю, а тому партію товару не придбали. Втім переконати податківців у своїй правоті буде вкрай важко.

Щодо обліку з податку на прибуток, то тут також все залежатиме від господарського призначення витрат на придбання зразків товарів (пп. 14.1.27 ПК). Відповідно при негосподарському використанні товарів податкових витрат не буде.

На завершення наведемо низку типових проводок з імпорту зразків товарів (див. Таблицю).

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Отримано зразок товару

28, 20

632, 685

Нараховано податковий кредит з ПДВ

641

632, 685

Оплачено вартість товару

632, 685

312

Відкориговано податковий кредит з ПДВ

949

641

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл