Нюанси електронного адміністрування ПДВ: бути чи не бути

20

ПРОБЛЕМА

Багатьох наших передплатників цікавлять питання, пов’язані з новим електронним порядком адміністрування ПДВ у 2015 році, а саме: яка доля від’ємного значення ПДВ, яке виникло до 01.01.2015? Чи зможе підприємство включити до податкового кредиту у 2015 році податкові накладні поточного року? Яка ставка ПДВ застосовуватиметься з 01.01.2015 та які особливості виписки податкової накладної при експорті? Чи діятиме правило першої події у 2015 році?

РІШЕННЯ

Одразу зазначимо, що електронне адміністрування ПДВ неодноразово розглядали в тижневику «Головбух», зокрема, в № 35/2014 (с. 14), № 40/2014 (с. 14).

Нагадаємо, що електронне адміністрування ПДВ мають запровадити з 01.01.2015. Це передбачає нова стаття 200-1 Податкового кодексу України (ПК), що її вніс Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31.07.2014 № 1621-VII (далі — Закон № 1621).

Від’ємне значення ПДВ

Постановою Кабміну від 16.10.2014 № 569 затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість (далі — Порядок № 569). На жаль, норми Порядку № 569 не враховують перехідних операцій платників ПДВ.

Порядком № 569 встановлено, що під час обчислення суми ПДВ будуть враховуватись лише податкові накладні, складені з 01.01.2015 та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН). При цьому податкові накладні, складені до 01.01.2015, та розрахунки коригування до них підлягають реєстрації в ЄРПН, але не враховуються у формулі під час видачі податкових накладних (п. 19 Порядку № 569).

Гранична сума ПДВ за податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН (обчислена за формулою, наведеною у пункті 200-1.3 ПК), дорівнює сумі отриманих податкових накладних, сплаченого ПДВ під час імпорту товарів, поповнення з поточного рахунку на ПДВ-рахунок за мінусом виданих податкових накладних, заявленого ПДВ-відшкодування та перевищення податкових зобов’язань із ПДВ над ПДВ у зареєстрованих податкових накладних.

Підсумовуючи наведене, можна дійти висновку, що від’ємне значення суми ПДВ за грудень 2014 року можна буде врахувати лише у зменшення суми податкового боргу з ПДВ. А якщо податковий борг відсутній, то від’ємне значення буде включено до податкового кредиту на 2015 рік. При цьому такий податковий кредит не враховуватиметься у формулі під час видачі податкових накладних. А це означає, що при продажу у січні 2015 року товарів, придбаних у грудні 2014 року, для того, щоб зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, платнику доведеться вносити на електронний ПДВ-рахунок кошти з поточного рахунку, якими він більше не зможе скористатися.

Щоб не втратити право на податковий кредит, радимо всі невраховані податкові накладні, з дати виписки яких не пройшло 365 календарних днів, включити до реєстру виданих та отриманих податкових накладних до кінця поточного року та подати до податкового органу уточнюючі декларації з ПДВ.

Особливості виписки податкової накладної при експорті

До експорту товарів застосовуватиметься діюча ставка оподаткування ПДВ — 0%.

Із першого січня 2015 року діятиме нова форма податкової накладної та порядок її заповнення, затверджені черговим наказом МФУ від 14.11.2014 № 1129 (далі — Порядок № 1129).

Звертаємо увагу, що всі податкові накладні мають реєструватись в ЄРПН.

При складанні електронної податкової накладної слід врахувати такі вимоги.

У верхній лівій частині такої податкової накладної робиться відповідна помітка «Х» та зазначається тип причини — 07 (експортні постачання).

База оподаткування при здійсненні експортних операцій, які підлягають оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою, заноситься до графи 11 податкової накладної.

Пунктом 12 Порядку № 1129 встановлено, що у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України:

у рядку «Особа (платник податку) — покупець» зазначається найменування (П. І. Б.) нерезидента;

у рядку «Місцезнаходження (податкова адреса) покупця» зазначається країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент);

у рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» відображається умовний ІПН «300000000000».

Правило першої події у 2015 році

Де-юре для віднесення сум ПДВ до податкового кредиту правило першої події ніхто не скасовував.

Однак передусім дозволяється відносити до податкового кредиту лише ті суми ПДВ, які підтверджують зареєстровані в ЄРПН податкові накладні. Цим самим правило першої події нівелюється. Адже у разі якщо покупець отримав електронну податкову накладну, не зареєстровану в ЄРПН, він не матиме права на податковий кредит.

Подавати скаргу до податкового органу на постачальника у такому разі теж немає сенсу. Адже з 01.01.2015 скарга більше не буде підставою для включення ПДВ до податкового кредиту. У разі отримання такої скарги податківці можуть провести позапланову перевірку постачальника. Але це не допоможе покупцю та не врятує його право на податковий кредит.

Насамкінець поділимось приємною новиною. У платників ПДВ з’явилась надія якщо не на відміну, то на відтермінування запровадження електронного адміністрування. 21 листопада 2014 року був опублікований текст коаліційної угоди між майбутньою більшістю у новій Верховній Раді України. Коаліційна угода передбачає, зокрема, відміну положень Закону № 1621 щодо запровадження системи електронного адміністрування ПДВ. Сподіваємось, що відповідні зміни з’являться вже зовсім скоро — до закінчення поточного року.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль