Нюанси електронного адміністрування ПДВ: бути чи не бути

21

ПРОБЛЕМА

Багатьох наших передплатників цікавлять питання, пов’язані з новим електронним порядком адміністрування ПДВ у 2015 році, а саме: яка доля від’ємного значення ПДВ, яке виникло до 01.01.2015? Чи зможе підприємство включити до податкового кредиту у 2015 році податкові накладні поточного року? Яка ставка ПДВ застосовуватиметься з 01.01.2015 та які особливості виписки податкової накладної при експорті? Чи діятиме правило першої події у 2015 році?

РІШЕННЯ

Одразу зазначимо, що електронне адміністрування ПДВ неодноразово розглядали в тижневику «Головбух», зокрема, в № 35/2014 (с. 14), № 40/2014 (с. 14).

Нагадаємо, що електронне адміністрування ПДВ мають запровадити з 01.01.2015. Це передбачає нова стаття 200-1 Податкового кодексу України (ПК), що її вніс Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31.07.2014 № 1621-VII (далі — Закон № 1621).

Від’ємне значення ПДВ

Постановою Кабміну від 16.10.2014 № 569 затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість (далі — Порядок № 569). На жаль, норми Порядку № 569 не враховують перехідних операцій платників ПДВ.

Порядком № 569 встановлено, що під час обчислення суми ПДВ будуть враховуватись лише податкові накладні, складені з 01.01.2015 та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН). При цьому податкові накладні, складені до 01.01.2015, та розрахунки коригування до них підлягають реєстрації в ЄРПН, але не враховуються у формулі під час видачі податкових накладних (п. 19 Порядку № 569).

Гранична сума ПДВ за податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН (обчислена за формулою, наведеною у пункті 200-1.3 ПК), дорівнює сумі отриманих податкових накладних, сплаченого ПДВ під час імпорту товарів, поповнення з поточного рахунку на ПДВ-рахунок за мінусом виданих податкових накладних, заявленого ПДВ-відшкодування та перевищення податкових зобов’язань із ПДВ над ПДВ у зареєстрованих податкових накладних.

Підсумовуючи наведене, можна дійти висновку, що від’ємне значення суми ПДВ за грудень 2014 року можна буде врахувати лише у зменшення суми податкового боргу з ПДВ. А якщо податковий борг відсутній, то від’ємне значення буде включено до податкового кредиту на 2015 рік. При цьому такий податковий кредит не враховуватиметься у формулі під час видачі податкових накладних. А це означає, що при продажу у січні 2015 року товарів, придбаних у грудні 2014 року, для того, щоб зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, платнику доведеться вносити на електронний ПДВ-рахунок кошти з поточного рахунку, якими він більше не зможе скористатися.

Щоб не втратити право на податковий кредит, радимо всі невраховані податкові накладні, з дати виписки яких не пройшло 365 календарних днів, включити до реєстру виданих та отриманих податкових накладних до кінця поточного року та подати до податкового органу уточнюючі декларації з ПДВ.

Особливості виписки податкової накладної при експорті

До експорту товарів застосовуватиметься діюча ставка оподаткування ПДВ — 0%.

Із першого січня 2015 року діятиме нова форма податкової накладної та порядок її заповнення, затверджені черговим наказом МФУ від 14.11.2014 № 1129 (далі — Порядок № 1129).

Звертаємо увагу, що всі податкові накладні мають реєструватись в ЄРПН.

При складанні електронної податкової накладної слід врахувати такі вимоги.

У верхній лівій частині такої податкової накладної робиться відповідна помітка «Х» та зазначається тип причини — 07 (експортні постачання).

База оподаткування при здійсненні експортних операцій, які підлягають оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою, заноситься до графи 11 податкової накладної.

Пунктом 12 Порядку № 1129 встановлено, що у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України:

у рядку «Особа (платник податку) — покупець» зазначається найменування (П. І. Б.) нерезидента;

у рядку «Місцезнаходження (податкова адреса) покупця» зазначається країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент);

у рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» відображається умовний ІПН «300000000000».

Правило першої події у 2015 році

Де-юре для віднесення сум ПДВ до податкового кредиту правило першої події ніхто не скасовував.

Однак передусім дозволяється відносити до податкового кредиту лише ті суми ПДВ, які підтверджують зареєстровані в ЄРПН податкові накладні. Цим самим правило першої події нівелюється. Адже у разі якщо покупець отримав електронну податкову накладну, не зареєстровану в ЄРПН, він не матиме права на податковий кредит.

Подавати скаргу до податкового органу на постачальника у такому разі теж немає сенсу. Адже з 01.01.2015 скарга більше не буде підставою для включення ПДВ до податкового кредиту. У разі отримання такої скарги податківці можуть провести позапланову перевірку постачальника. Але це не допоможе покупцю та не врятує його право на податковий кредит.

Насамкінець поділимось приємною новиною. У платників ПДВ з’явилась надія якщо не на відміну, то на відтермінування запровадження електронного адміністрування. 21 листопада 2014 року був опублікований текст коаліційної угоди між майбутньою більшістю у новій Верховній Раді України. Коаліційна угода передбачає, зокрема, відміну положень Закону № 1621 щодо запровадження системи електронного адміністрування ПДВ. Сподіваємось, що відповідні зміни з’являться вже зовсім скоро — до закінчення поточного року.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль