Головбух

Річний перерахунок податкового кредиту з ПДВ в обліку підприємства

  • 1 червня 2015
  • 150

ПРОБЛЕМА

Як правильно відобразити в обліку результат річного перерахунку податкового кредиту з ПДВ внаслідок використання необоротних активів в оподатковуваних операціях (за підсумками одного, двох і трьох років). Як це впливає на поточну та подальшу амортизацію?

РІШЕННЯ

Із першого січня 2015 року змінено порядок розподілу податкового кредиту між оподатковуваними і неоподатковуваними операціями, встановлений статтею 199 Податкового кодексу України (ПК).

Востаннє річний перерахунок ПДВ за старими правилами відображається у декларації з ПДВ за грудень (IV квартал) 2014 року та в декларації з податку на прибуток за 2014 рік (IV квартал 2014 року).

Розподіл податкового кредиту до 01.01.2015

У разі якщо придбані та/або виготовлені товари, послуги, необоротні активи частково використовувались в оподатковуваних операціях, а частково — ні, до сум ПДВ, які платник мав право віднести до податкового кредиту, включалась та частка сплаченого (нарахованого) ПДВ під час їх придбання або виготовлення, яка відповідала частці використання таких товарів, послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (далі — частка).

Ця частка використовувалась протягом року як плановий показник. А за підсумками календарного року платник ПДВ здійснював перерахунок частки, виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (п. 199.4 ПК).

податковий облік

Коригування податкового кредиту у зв’язку з перерахунком частки використання товарів, послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях відображалось у декларації з ПДВ за останній звітний (податковий) період.

Результат такого перерахунку за 2014 рік проводиться зі знаком «+» або «–» у рядку 16.4 декларації з ПДВ за грудень або ІV квартал 2014 року.

При цьому у разі, якщо платник одночасно проводив оподатковувані та неоподатковувані ПДВ операції, на суму не включеного до податкового кредиту під час придбання основних засобів ПДВ дозволялось збільшувати вартість відповідного об’єкта основних засобів.

Тобто якщо податковий кредит з ПДВ згідно з річним перерахунком зменшується (у рядку 16.4 декларації з ПДВ за грудень 2014 року проведено коригування зі знаком «–»), на цю суму, відповідно, збільшується вартість відповідного об’єкта основних засобів.

І навпаки: вартість необоротного активу зменшується у разі збільшення податкового кредиту з ПДВ.

Оскільки у цьому випадку збільшення (зменшення) балансової вартості необоротних активів у зв’язку з проведеним вище коригуванням не впливає напряму на розмір податкових доходів та витрат, у декларації з податку на прибуток за 2014 рік (IV квартал 2014 року) таке коригування не відобразиться.

бухгалтерський облік

Рекомендації щодо бухгалтерського обліку розподіленого ПДВ були надані листом МФУ від 19.05.2011 № 31-08410-07-25/12852.

У разі якщо за результатами перерахунку необхідно збільшити податковий кредит на частину суми, включеної раніше у вартість основних засобів, зазначена операція відображається за дебетом субрахунку 641 «Розрахунки за податками» і кредитом рахунку 63 «Розрахунки з постачальниками та підрядниками».

При цьому первісна вартість основних засобів коригується методом «сторно»:Д-т рахунку 15 «Капітальні інвестиції» — К-т рахунку 63.

Одночасно методом «сторно» ця сума відображається за дебетом рахунку 10 «Основні засоби» і кредитом рахунку 15.

Як бачимо, позиція Мінфіну базується на коригуванні балансової вартості основних засобів, не зачіпаючи амортизацію. Таку позицію підтримують і податківці.

Розподіл податкового кредиту після 01.01.2015

Тепер під час придбання необоротних активів дозволяється всю суму ПДВ одразу включати до складу податкового кредиту. Незалежно від того, чи будуть вони використовуватись в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника ПДВ, або в операціях, що не є об’єктом оподаткування чи звільняються від оподаткування ПДВ.

Водночас, у разі якщо придбані необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково — ні, платник ПДВ зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на частку сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання. Як і раніше, розмір цієї частки відповідає частці використання таких необоротних активів в неоподатковуваних операціях (п. 199.1 ПК).

Внимание

На частку сплаченого (нарахованого) ПДВ під час придбання необоротних активів платник ПДВ зобов’язаний скласти і зареєструвати відповідні податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому вимога щодо проведення перерахунку частки за підсумками календарного року, передбачена пунктом 199.4 ПК, не змінилась.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл