Головбух

Розірвання договору та повернення авансу

  • 26 червня 2015
  • 498

ПРОБЛЕМА

Між замовником і підрядником було укладено договір на виконання робіт, за яким замовник сплатив на користь підрядника аванс у сумі 12 000 грн. У свою чергу підрядник уклав договір субпідряду за цим договором підряду та сплатив на користь субпідрядника аванс у сумі 9 000 грн. На даний момент замовник відмовляється від договору і просить підрядника повернути аванс. Але гроші підрядник уже витратив. Витратив отриманий аванс на придбання матеріалів і субпідрядник. Згідно з попередніми домовленостями замовник готовий прийняти в рахунок повернення авансу матеріали, які придбав субпідрядник. Яким чином оформити договірні відносини між сторонами? Як оформити передачу матеріалів між сторонами? Які податкові наслідки цієї операції?

РІШЕННЯ

Найпростіший спосіб вирішення цієї проблеми — розірвання договорів на виконання робіт і укладення між сторонами ланцюга договорів купівлі-продажу матеріалів за цінами на рівні авансів, які сторони сплатили одна одній. Ми говоримо «найпростіший», тому що одностороння відмова від виконання договору не дозволяється і зазвичай тягне за собою відшкодування збитків. Але зі змісту запитання випливає, що сторони вирішили залагодити це питання з найменшими втратами.

Відповідно до статті 187 Податкового кодексу України (ПК) датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку або дата відвантаження товарів/надання послуг. Таким чином, після отримання авансу підрядник і субпідрядник склали податкові накладні, в яких відобразили суми податкових зобов’язань по отриманих авансах.

Якщо умовами договору передбачено розірвання договору за ініціативою однієї із сторін і можливість повернення сум сплаченого/отриманого авансу або ж повернення матеріалів в рахунок сплачених сум — фактично відбувається зміна кількісних показників номенклатурних позицій, які було відображено в податковій накладній.

У пункті 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 22.09.2014 № 957 (у редакції наказу МФУ від 14.11.2014 № 1129), встановлено, що у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань відповідно до статті 192 ПК постачальник товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Розрахунок коригування до податкової накладної, складеної до 01.02.2015 та відомості якої не підлягали внесенню до ЄРПН (оскільки сума ПДВ була меншою ніж 10 тис. грн.), підлягає реєстрації в ЄРПН після реєстрації такої податкової накладної (п. 4 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246).

Податкові наслідки у випадку повернення постачальником суми попередньої оплати прямо врегульовано статтею 192 ПК. Як зазначено в пункті 192.1 ПК, при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Передача матеріалів оформлюється видатковою/прибутковою накладною. У разі, якщо договір не містив умов одностороннього розірвання, необхідно укласти додаткову угоду, в якій передбачити можливість отримання матеріалів в рахунок повернення сплаченого замовником авансу.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл