Нарахування ПДВ при взаєморозрахунках з платником єдиного податку — неплатником ПДВ

61

ПРОБЛЕМА

Підприємство на загальній системі оподаткування, платник ПДВ співпрацює з підприємцем третьої групи платників єдиного податку, які сплачують єдиний податок за ставкою 5% доходу. Які зобов’язання виникають у підприємства зі сплати ПДВ у разі обігу коштів між підприємством та ФОП?

РІШЕННЯ

Для третьої груп платників єдиного податку, які сплачують єдиний податок за ставкою 5% від доходу, ПДВ включається до складу єдиного податку (пп. 293.3.1 Податкового кодексу України; ПК). Тобто вони не є платниками ПДВ.

Юридичні особи та фізичні особи — платники ПДВ у разі продажу товарів, наданні послуг, виконанні робіт на користь неплатників ПДВ у своїх первинних документах виділяють ПДВ та виписують податкові накладні у загальному порядку. Згідно з пунктом 201.4 ПК податкова накладна складається в день виникнення податкових зобов’язань продавця.

Правило

Датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, або дата відвантаження товарів, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (п. 187.1 ПК).

Продавець виписує податкову накладну згідно з Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом МДЗ від 22.09.2014 № 957 (далі — Порядок № 957).

Відповідно до пункту 11 Порядку № 957 у разі постачання товарів/послуг покупцю, який не зареєстрований як платник податку, у рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» відображається умовний ІПН «400000000000». Усі примірники податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 11 Порядку № 957, складаються в паперовому вигляді та залишаються в особи, що їх склала, і зберігаються відповідно до пункту 6 цього порядку.

У верхній лівій частині оригіналу податкової накладної, виписаної неплатнику ПДВ, робиться відповідна помітка «Х» та зазначається тип причини 02 — «Постачання неплатнику податку».

У порядку, передбаченому пунктом 16 Порядку № 957, продавець виписує податкову накладну на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс), у т. ч. від неплатника ПДВ.

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: «Податкові витрати з придбання у фізособи-єдиноподатника товарів, робіт, послуг»

Що стосується обліку придбаних товарів/послуг на митній території України в осіб, які не зареєстровані платниками ПДВ, то він ведеться на підставі первинних документів, що засвідчують постачання таких товарів/послуг. ПДВ у таких документах не виділяється.

Однак у графі 5 Реєстру виданих та отриманих податкових накладних, Порядок ведення якого затверджено наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 958, у розділі ІІ «Отримані податкові накладні» зазначається вид документа «НП» — документ, що засвідчує придбання товарів/послуг на митній території України в осіб, які не зареєстровані як платники ПДВ.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль