Головбух

Занижено податкове зобов’язання з ПДВ: виправляємо помилку

 • 1 грудня 2014
 • 65

ПРОБЛЕМА

Товари продано за ціною нижче собівартості, податкове зобов’язання нараховано з ціни продажу. Як у наступному місяці донарахувати податкове зобов’язання з цієї операції?

РІШЕННЯ

Пунктом 188.1 Податкового кодексу України (ПК) встановлено обов’язок визначати базу оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, якщо операції не відносяться до контрольованих. Тобто підприємство складає тільки одну податкову накладну за договірною вартістю. якщо ж операція відноситься до контрольованих, то підприємство складає дві податкові накладні: на договурну вартість та на суму перевищення звичайної ціни над договірною.

У податковій накладній, яку потрібно було скласти одночасно з накладною з продажу товару нижче собівартості, слід зробити позначку 01. Позначка робиться відповідно до пункту 10 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957 (далі — Порядок № 957). Таку податкову накладну покупцю не надають; продавець зберігає усі примірники таких податкових накладних у себе (п. 19 Порядку № 957).

Самостійно виявлену помилку можна виправити двома способами:

 • надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

 • відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов’язання, збільшену на суму штрафу у розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку (п. 50.1 ПК). Але в такому випадку виправлення помилки можна провести тільки у поточній декларації з ПДВ.

Виправлення помилки у поточній декларації з ПДВ. Припустимо, що помилка виявлена у декларації за литопад. Підприємство може провести виправлення помилки у декларації з ПДВ за грудень. Уточнення податкової звітності за грудень не проводиться, оскільки помилку не можна виправити шляхом коригуванням раніше виписаної податкової накладної. У грудні потрібно виписати нову податкову накладну ПН01 і провести її у Реєстрі виписаних та отриманих податкових накладних за грудень.

Тоді до декларації за грудень підприємство подає уточнюючий розрахунок та робить відмітку в декларації про одночасне подання такого розрахунку. У самому уточнюючому розрахунку підприємство робить відмітку в спеціальному полі 01 «2 — абз. 5 п. 50.1 ст. 50 Кодексу»

У спеціальному полі 03 уточнюючого розрахунку «звітний (податковий) період, за який виправляються помилки» потрібно проставити місяць та рік за який проводять виправлення.

Якщо платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації, він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації за формою, встановленою на дату подання такого розрахунку. Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість і форми звітності з ПДВ затверджені наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966.

Графи уточнюючого розрахунку слід заповнити так:

 • у графі 4 відображають відповідні показники декларації звітного періоду, якого стосуються виправлення (листопад);

 • у графі 5 відображають відповідні показники з урахуванням виправлення;

 • у графі 6 відображають суму помилки (абсолютне значення).

Оскільки виправлення проводиться у поточній декларації, в останньому рядку 26 уточнюючого розрахунку потрібно відобразити нараховані штрафні санкції у розмірі 5% від суми заниження податкового зобов’язання з ПДВ.

При виправленні помилки у рядку 1.1 уточнюючого розрахунку, потрібно подати також додаток 5 до декларації (Д5), що містить інформацію про збільшення податкового зобов’язання за грудень. Отже буде доцільно у додатку Д5 записати податкову накладну ПН01, виписану на суму перевищення звичайної ціни над ціною продажу на підставі бухгалтерської довідки. У ній потрібно дати пояснення, чому виписана ПН01 і якої накладної попереднього місяця вона стосується.

Крім того, ПН01 потрібно зареєструвати у Реєстрі виданих та отриманих податкових накладних того місяця, коли буде проведене виправлення у звітності з ПДВ, тобто за грудень.

Порядок ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних затверджено наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 958.

Таким чином, виправити помилку з нарахування податкових зобов’язань за попередній місяць, можна шляхом:

 • виписування уточнюючої ПН01 на суму перевищення звичайної ціни над ціною продажу у двох екземплярах;

 • реєстрації ПН01 у Реєстрі виписаних та отриманих податкових накладних у того місяця, коли буде проведене виправлення у звітності з ПДВ;

 • виправлення помилки у поточній декларації з донарахуванням штрафу в розмірі 5%;

 • заповнення додатку (Д5) до декларації за попередній місяць з уточненням податкової накладної, що була виписана на суму продажу.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл