Головбух

Суборенда торговельних місць: визначаємо групу платників єдиного податку

  • 1 грудня 2014
  • 76

ПРОБЛЕМА

Підприємець орендує згідно з договором оренди торговельний зал площею 250 кв. м, а потім надає в суборенду торговельні місця по 10 кв. м кожне іншим підприємцям. Чи може підприємець бути на спрощеній системі оподаткування? Чи зобов’язаний підприємець реєструватися і платником ПДВ, якщо отримає дохід від платників ПДВ на суму, що перевищує 300 тис. грн.?

РІШЕННЯ

Відповідно до підпункту 291.5.3 Податкового кодексу України (ПК) не можуть бути платниками єдиного податку фізичні особи — підприємці, які надають в оренду житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 кв. м, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 кв. м. Така діяльність може провадитися виключно на загальній системі оподаткування.

Якщо у випадку, що розглядається, торговельний зал знаходиться у нежитловому приміщенні, то підприємець, що його орендує і надає в оренду, має право перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Відповідно до вимог пункту 291.4 ПК фізичні особи — підприємці, які надають посередницькі послуги з оренди нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005 — до 31.12.2012; з 01.01.2013 діють коди за КВЕД ДК 009:2010, відповідно в яких група 70.31 за КВЕД ДК 009:2005 знайшла відображення в групі 68.31 нових кодів), належать виключно до 3 або 5 груп платників єдиного податку.

З 01.01.2012 діяли як старий, так і новий Національний класифікатор України ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності», затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457. У ньому виділено клас 68.20 «Надання в оренду й експлуатація власного чи орендованого нерухомого майна». Тобто оренда і суборенда належать до одного класу КВЕД.

Таким чином, підприємець, який відповідає критеріям, встановленим для платників єдиного податку 3 або 5 групи, може надавати торговельну площу в суборенду. При отриманні доходів від платників ПДВ на суму, що перевищує 300 тис. грн., підприємець не зобов’язаний реєструватися платником ПДВ з таких причин.

Згідно з вимогами статті 185 ПК об’єктом оподаткування ПДВ є постачання послуг. При цьому, відповідно до статті 760 Цивільного кодексу України (ЦК), предметом договору найму є неспоживна річ, а предметом договору про надання послуг є послуга, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності (ст. 901 ЦК). Тобто договір найму (оренди) не може бути віднесений до договору про надання послуг.

Враховуючи вищевикладене, суборенда також не належить до категорії послуг. Тому платники єдиного податку 3 та 5 груп, які здійснюють діяльність із здавання в суборенду торговельних площ, згідно з пунктом 293.3 ПК повинні сплачувати єдиний податок в розмірі 5%.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл