Покупець — платник ПДВ подав скаргу: податкові наслідки для продавця

28

ПРОБЛЕМА

Протягом звітного періоду покупець двічі перереєстровувався платником ПДВ у зв’язку із зміною назви. Підприємство — постачальник товару виписувало податкові накладні відповідно до реєстрації, діючої на дату постачання. Однак ці податкові накладні не пройшли реєстрацію в ЄРПН. Підтвердженням є квитанції про те, що покупець не був платником ПДВ. Покупець подав скаргу на постачальника про відсутність факту реєстрації податкових накладних. Які будуть наслідки для постачальника у зв’язку з поданням скарги? Чи правомірно подає скаргу покупець? Чи має право покупець на податковий кредит?

РІШЕННЯ

Скаргу покупець подає правомірно. Однак, чи буде він мати право на податковий кредит, залежить від декількох чинників.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (ЄРПН) затверджено постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246 (далі — Порядок № 1246). Не підлягають реєстрації податкові накладні, які не видаються покупцеві та залишаються у продавця в порядку, встановленому Державною податковою службою (п. 4 Порядку № 1246). Податкові накладні, виписані неплатнику ПДВ, не підлягають реєстрації в ЄРПН.

Внимание

У період перереєстрації, відповідно до вимог Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом МДЗ від 16.01.2014 № 26 (далі — Положення № 26), платник податку має право використовувати попередні реквізити податкової реєстрації.

Пунктом 4.3 Положення № 26 встановлено, що в разі зміни даних платника ПДВ, які стосуються найменування юридичної особи, при використанні реквізитів попередньої реєстрації платник ПДВ зазначає одночасно нове та попереднє найменування.

Лист МДЗ від 17.07.2013 № 12232/7/99-99-19-04-02-17 містить роз’яснення з цього приводу. Вони стосуються продавця, що виписує податкову накладну в період перереєстрації. Однак норми пункту 4.3 Положення № 26 розповсюджуються на всіх платників ПДВ. Тому реквізити покупця у податковій накладній повинні містити старе та нове найменування юридичної особи. Про зміну найменування юридичної особи покупець повинен був повідомити продавця.

Комментарий

Можливо в Реєстрі платників ПДВ покупець мав іншу назву, ніж у виписаних податкових накладних, і це було причиною відмови у їх реєстрації.

У разі порушення порядку реєстрації податкових накладних в ЄРПН покупець має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на постачальника. Така скарга є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту.

До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV, що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг (п. 201.10 Податкового кодексу України; ПК).

Отже, покупець буде мати право на податковий кредит, якщо:

  • разом зі скаргою на постачальника надасть копії первинних документів відповідно до пункту 201.10 ПК;

  • надасть докази податковому органу, що його реєстрація платником ПДВ не була анульована, а назва в податкових накладних на дату їх виписування відповідала даним Реєстру платників ПДВ.

Подання скарги є підставою для проведення податковим органом документальної позапланової виїзної перевірки продавця.

Якщо продавець за звітний період задекларував зазначені суми податкового зобов’язання з ПДВ, податковий орган не матиме підстав застосувати до нього штрафні санкції.

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: Змінено назву підприємства: наслідки для платника ПДВПідписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль