Несплачені проценти за операціями фінлізингу: оподаткування ПДВ

27

ПРОБЛЕМА

Підприємство отримало від нерезидента (пов’язаної особи) у фінансовий лізинг обладнання.

Чи підлягають оподаткуванню ПДВ суми нарахованих, але несплачених процентів на вартість об’єкта фінансового лізингу?

Які відмінності в оподаткуванні таких процентів до прийняття Податкового кодексу і після?

РІШЕННЯ

Ні, не підлягають.

Операції з нарахування та сплати процентів або комісій у складі лізингового платежу, здійснюваного у межах договору фінансового лізингу, не є об’єктом оподаткування ПДВ. Такі вимоги передбачено підпунктом 196.1.2 Податкового кодексу України (ПК).

Тобто суми нарахованих, але не сплачених процентів не оподатковуються ПДВ.

Хоча дана норма і не містить умови щодо обов’язкової сплати ПДВ, краще сплатити лізингові платежі. Інакше це призведе до обтяжливих податкових наслідків для цього підприємства.

По-перше, несплата процентів є порушенням договірних умов з орендодавцем.

По-друге, якщо несплата процентів виявиться при перевірці фінансово-господарської діяльності підприємства, податківці можуть розцінити це або як безнадійну кредиторську заборгованість (пп. 14.1.11 ПК), або як безоплатно отриману послугу (пп. 14.1.13 ПК). У будь-якому випадку сума нарахованих, але несплачених процентів виявиться доходом підприємства з метою оподаткування податком на прибуток (пп. 135.5.4 ПК). При цьому раніше віднесені до податкових витрат нараховані проценти буде «знято» перевіркою.

Таких проблем можна уникнути, передбачивши договором відстрочення сплати лізингових платежів чи їх частини, яка дорівнює сумі процентів або комісій, нарахованих на вартість об’єкта фінансового лізингу. По завершенні відстрочки лізингові платежі повинні бути сплачені в узгодженому порядку.

Внимание

У разі відстрочення виконання зобов’язання перебіг позовної давності зупиняється (ст. 263 Цивільного кодексу України; ЦК).

Зауважимо також, що до прийняття Податкового кодексу пільга з ПДВ надавалась не на всю суму процентів. Підпункт 3.2.2 Закону про ПДВ містив обмеження, згідно з яким не підлягала оподаткуванню ПДВ сума процентів, що не перевищувала подвійну облікову ставку НБУ, встановлену на день нарахування таких процентів (комісій) за відповідний проміжок часу. Перевищення цієї суми оподатковувалось ПДВ на загальних підставах.

Стосовно оподаткування процентів податком на прибуток змін не відбулось.

При нарахуванні лізингового платежу орендар, як і раніше, має право віднести до складу податкових витрат частину лізингового платежу, яка дорівнює сумі процентів або комісій, нарахованих на вартість об’єкта фінансового лізингу. Витрати виникають за наслідками податкового періоду, у якому здійснюється таке нарахування. (п. 153.7 ПК, пп. 7.9.6 Закону про прибуток).



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль