Головбух

Нарахування ПДВ на суму штрафу за невиконання плану залізничних перевезень

  • 1 грудня 2014
  • 69

ПРОБЛЕМА

Підприємство отримало від розрахункового підрозділу залізниці розрахунок суми штрафу з ПДВ за невиконання декадних планів згідно зі статтею 109 Статуту залізниці. Чи правомірне нарахування ПДВ на суму штрафу за невиконання плану перевезень?

РІШЕННЯ

Розрахунки за перевезення вантажів здійснюються на підставі Статуту залізниці та Правил розрахунків за перевезення вантажів, затверджених наказом Мінтрансу від 21.11.2000 № 644 (далі — Правила № 644).

Порядок оплати залізниці послуг з перевезень

З кожним платником (далі — вантажовласником) для оплати перевезень та наданих залізницею послуг залізниця (розрахунковий підрозділ) укладає окремий договір. Для оплати перевезень і додаткових послуг вантажовласник згідно з договором у порядку передоплати перераховує на рахунок розрахункового підрозділу залізниці кошти. Розрахунковий підрозділ веде облік надходження таких коштів на особовому рахунку і використання їх платником для оплати перевезень та наданих залізницею послуг.

Усі належні залізниці платежі за додаткові послуги, штрафи включаються в накопичувальні картки. Такі картки складаються станціями в трьох примірниках із зазначенням у них відомостей про надані послуги та їх вартість. Ці відомості підтверджуються підписами працівника станції і вантажовласника.

Важно

У випадках, визначених чинним законодавством, на суми платежів і зборів, що підлягають сплаті, залізниця нараховує податок на додану вартість.

Сума ПДВ відображається в особовому рахунку платника (п. 2.6 Правил № 644).

Згідно з пунктом 3.2 Типового договору про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги (додаток № 1 до пункту 2.3 Правил № 644) у міру виконання перевезень та надання послуг залізниця відображає в особовому рахунку використання вантажовласником коштів для оплати перевезень вантажів, за користування вагонами (контейнерами), подавання, забирання вагонів, маневрову роботу, зберігання вантажів, інших додаткових послуг, а також штрафів на підставі відповідних документів.

Нарахування ПДВ на суми штрафу за затримку оплати чи постачання

На сьогодні існує позиція податкового органу, виражена в Узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом ДПС від 06.07.2012 № 590. Ця консультація присвячена питанням включення до бази оподаткування ПДВ та складу витрат коштів, отриманих як сума штрафу за затримку оплати чи постачання товарів/послуг.

Податковий орган стверджує, що сума коштів, отримана як сума штрафу та/або неустойки чи пені, втрат від інфляції за весь період прострочення грошового зобов’язання, 3% річних від простроченої суми (або інший відсоток, встановлений договором), які покупець сплачує постачальнику в разі затримки оплати за товари/послуги, не змінюють базу оподаткування ПДВ поставлених товарів/послуг.

Інша позиція висловлена в листі від 19.11.2011 № 6727/7/15-3417-26, де податковий орган стверджує, що до складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг. Тобто кошти, отримані як сума штрафу за затримку оплати чи постачання товарів/послуг тощо, необхідно розцінювати як компенсацію вартості товарів/послуг, яка включається до бази оподаткування ПДВ.

Внимание

Ураховуючи такі обставини та дві суперечливі позиції податкового органу, можна стверджувати, що нарахування чи ненарахування ПДВ на суму штрафу буде залежати від того, чи буде розцінено суму штрафу компенсацією вантажовласником вартості послуг, що надає йому залізниця. Для цього слід звернутись до умов договору.

Оскільки умовами договору передбачено, що проведення господарських операцій залізницею передбачено тільки на умовах передплати, то дуже вірогідно, що при перевірці залізниці податковий орган донарахує їй ПДВ, штраф та пеню.

Отже, залізниця повинна нарахувати ПДВ на суму штрафу, нарахованого вантажовласнику згідно зі статтею 109 Статуту залізниці.

При цьому, покупець (вантажовласник) суми збільшує вартість отриманих послуг перевезень і в подальшому включає до вартості оподатковуваних товарів/послуг, які ним поставляються. Він має право включити до податкового кредиту суми ПДВ на підставі отриманого розрахунку коригування до податкової накладної за умови дотримання інших вимог щодо формування податкового кредиту.

Ненарахування ПДВ на суму штрафу

Якщо вантажовласник не заплатить штраф добровільно, залізниця може подати в суд на нього про стягнення суми штрафу. Залізниця виграє судовий процес у безспірному порядку, адже договором передбачено таке нарахування. Тоді сплачувати суму штрафних санкцій на підставі судового рішення вантажовласник буде без ПДВ.

Відповідно до статті 230 Господарського кодексу України штрафними визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов’язаний сплатити в разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов’язання.

Отже, отриману суму штрафів та/або неустойки чи пені внаслідок задоволення претензій у порядку, передбаченому законодавством, не можна розцінювати як компенсацію вартості товарів (робіт, послуг) і оподатковувати ПДВ. Таку позицію має податковий орган (лист від 25.07.2001 № 9049/7/16-1277, чинний і на даний час).

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: Оскарження рішення податкового органу про невизнання залізничних перевезень

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Ви виграли доступ!

Ви виграли доступ до вебінару «Платіжні картки у відрядженні: лайфхаки для бухгалтера». Зареєструйтеся та вкажіть, на яку електронну адресу Вам надіслати відеозапис вебінару.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Забрати виграш
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини