text
Головбух

Нараховуємо ПДВ при наданні послуг за довгостроковим договором

  • 1 грудня 2014
  • 44

ПРОБЛЕМА

Підприємство уклало довгостроковий договір про надання послуг. Як будуть оподатковуватись ПДВ операції за таким договором при зміні ставки ПДВ? Як визначити базу оподаткування ПДВ у такому випадку?

РІШЕННЯ

За загальними правилами, встановленими пунктом 187.1 Податкового кодексу України (ПК), податкові зобов’язання з ПДВ у продавця виникають на дату будь-якої з подій, що відбулася раніше: або на дату отримання коштів від покупця (замовника), або на дату відвантаження товарів.

Однак підприємства — виконавці довгострокових договорів відображають податкові зобов’язання з ПДВ в особливому порядку, встановленому пунктом 187.9 ПК.

Важно

Датою виникнення податкових зобов’язань виконавця довгострокових договорів (контрактів) є дата фактичної передачі виконавцем результатів робіт за такими договорами (контрактами).

Під довгостроковим договором (контрактом) мається на увазі будь-який договір на виготовлення товарів, виконання робіт, надання послуг, який:

  • має довготривалий (більше одного року) технологічний цикл виробництва;

  • не передбачає поетапного здавання робіт.

Тобто якщо підприємство надає послуги з довготривалим циклом (більше одного року) поетапно, такий договір з метою оподаткування ПДВ не вважатиметься довгостроковим. Операції з надання послуг у такому разі оподатковуються на загальних підставах за правилом першої події.

Аналогічну норму щодо дати виникнення податкового кредиту за довгостроковими договорами передбачено пунктом 198.2 ПК і для покупця (замовника).

Датою виникнення права замовника на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту за довгостроковими договорами є дата фактичного отримання ним результатів робіт за такими договорами, оформлених актами виконаних робіт.

Підставою для віднесення сум ПДВ до податкових зобов’язань виконавця та податкового кредиту замовника є податкова накладна.

Податкова накладна виписується виконавцем у день виникнення податкових зобов’язань з ПДВ (п. 201.4 ПК).

Внимание

З 01.04.2014 ставку ПДВ у розмірі 20% запроваджено на постійній основі (п. 193.1 ПК).

Враховуючи зазначене, податкова накладна виписується на дату фактичного надання послуг за довгостроковим договором із застосуванням ставки ПДВ 20%. Базою оподаткування ПДВ є вартість послуг, зазначена в акті наданих послуг.

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: «Безнадійна кредиторська заборгованість за довгостроковим контрактом»

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах