Головбух

Продаж акцій нерезиденту: коли виникають доходи і витрати

  • 1 грудня 2014
  • 41

ПРОБЛЕМА

Підприємство реалізувало акції нерезиденту. Відповідно до умов договору кошти надійдуть через 3 роки. Як оподаткувати таку операцію податком на прибуток та відобразити в декларації?

РІШЕННЯ

Нагадаємо ключові правила обкладання податком на прибуток операцій з продажу цінних паперів.

Отож, облік загального фінансового результату (прибутку/збитку) за операціями з торгівлі цінними паперами платник податку веде окремо від інших доходів і витрат. При цьому він визначає фінансовий результат за операціями з цінними паперами, що перебувають в обігу на фондовій біржі, окремо від фінансового результату за операціями з цінними паперами, що не перебувають в обігу на фондовій біржі.

Платники податку визначають фінансовий результат за операціями з цінними паперами відповідно до П(С)БО шляхом зменшення прибутків за операціями з цінними паперами на суму збитків від операцій з іншими цінними паперами протягом такого звітного періоду. А прибуток/збиток за кожною окремою операцією з відчуження цінних паперів розраховують, порівнюючи дохід від реалізації та витрати у зв’язку з придбанням таких цінних паперів.

Наголошуємо, що платник податку визначає дохід від продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів на дату переходу покупцеві права власності на такі цінні папери. У звітному періоді, в якому сформовано дохід, також вказують витрати на придбання таких цінних паперів (п. 153.8 Податкового кодексу України, ПК).

Однак зазначені вище норми не поширюються на платників податків — емітентів цінних паперів за операціями з розміщення, погашення, викупу, конвертації та повторного їх продажу (п. 153.9 ПК).

Тобто, якщо підприємство-емітент розміщує або повторно продає акції, то такі операції не впливають на визначення податку на прибуток.

Коли ж операцію з продажу цінних паперів обкладають податком за пунктом 153.8 ПК, то дохід показують на дату переходу права власності на акції незалежно від факту оплати. Водночас відображають витрати на придбання таких цінних паперів.

Операції з цінними паперами вказують в додатку ЦП Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, форма якої затверджена наказом МДЗ від 30.12.2013 № 872.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл