Повернення коштів замовнику будівництва

33

ПРОБЛЕМА

Підприємство отримало земельну ділянку під забудову житлового будинку, проте функції забудовника передало довірителю. Схема така: довіритель-фінансова установа-генпідрядник-субпідрядник. Будівництво триває вже 8 років, протягом яких були складені проміжні акти виконаних робіт та отримані кошти (коробка будинку побудована). На сьогодні, згідно з додатковою угодою, фінустанові повертаються кошти, а функції замовника передаються нашому підприємству. Тобто тепер наше підприємство є і замовником, і генпідрядником.

Яким чином потрібно здійснити коригування у податковому (податкова накладна виписувалась з кодом «02») та бухгалтерському обліку нашого підприємства у зв’язку з цими змінами?

РІШЕННЯ

Оскільки в запитанні не розкрито суті додаткової угоди, укладеної між підприємством (генеральним підрядником) і замовником (фінансовою установою), припустимо, що йдеться про розірвання договору, а не про заміну сторони і відступлення права вимоги. Адже сплачені раніше кошти саме повертаються.

А оскільки замовником, як сказано у запитанні, тепер стає генеральний підрядник, то можна також припустити, що фінансовій установі повертаються усі сплачені нею раніше по договору кошти, а не залишок авансу. Результати виконаних робіт (коробка будинку) переходять до генерального підрядника.

У бухгалтерському обліку генерального підрядника слід відсторнувати суму раніше нарахованого доходу з використанням рахунку 704 «Вирахування з доходу». Документальною підставою для цього може слугувати, наприклад, акт приймання-передачі (повернення) результатів робіт.

Важно

Так само методом «сторно» необхідно відкоригувати списання собівартості будівельних робіт.

І оскільки генеральний підрядник взяв на себе функції замовника, то суму, накопичену на рахунку 23 по об’єкту будівництва, слід списати в дебет рахунка 151 «Капітальне будівництво».

Генеральний підрядник зможе також відкоригувати доходи у податковому обліку. Адже згідно з пунктом 140.2 Податкового кодексу України (ПК), у разі якщо після продажу товарів, виконання робіт, надання послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, в тому числі перерахунок у випадках повернення проданих товарів чи права власності на такі товари (результати робіт, послуг) продавцю, платник податку-продавець та платник податку-покупець здійснюють відповідний перерахунок доходів або витрат (балансової вартості основних засобів) у звітному періоді, в якому сталася така зміна суми компенсації.

Внимание

При цьому необхідно також зменшити витрати звітного періоду, у якому відбулось таке повернення, на суму собівартості, що була віднесена раніше до складу податкових витрат.

А от зменшити податкові зобов’язання з ПДВ, на жаль, не вдасться. Адже замовник, як зрозуміло з питання, не є платником ПДВ (податкова накладна виписувалась з кодом «02»). Зменшення суми податкових зобов’язань постачальника у разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника (абз. другий п. 192.2 ПК).

І хоча в даному випадку замовник повертає результати робіт, які вочевидь є матеріальними активами, а отже підпадають під визначення поняття товари, але генеральний підрядник все ж таки здійснював постачання робіт, а ніяк не товарів.

Підготовлено експертами Системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль