Головбух

Сумнівна заборгованість: зменшуємо дохід на суму акцизного податку

  • 1 грудня 2014
  • 26

ПРОБЛЕМА

Покупець не розрахувався за підакцизний товар протягом звітного періоду. Постачальник звернувся до суду з позовною заявою про стягнення заборгованості. Чи потрібно зменшити дохід на суму акцизного податку?

РІШЕННЯ

Так, потрібно.

Порядок урегулювання безнадійної та сумнівної заборгованості визначено пунктом 159.1 Податкового кодексу України (ПК).

У разі якщо покупець затримує без погодження з продавцем оплату вартості товарів, продавець має право зменшити суму податкового доходу звітного періоду на вартість відвантажених у поточному або попередніх звітних податкових періодах товарів. При цьому продавець зобов’язаний одночасно зменшити і суму податкових витрат цього звітного періоду на собівартість таких товарів.

Таке право виникає, якщо протягом звітного періоду відбувається будь-яка з таких подій:

  • продавець звертається до суду з позовом (заявою) про стягнення заборгованості з такого покупця або про порушення справи про його банкрутство чи стягнення заставленого ним майна;

  • за поданням продавця нотаріус вчиняє виконавчий напис про стягнення заборгованості з покупця або стягнення заставленого майна (крім податкового боргу).

Тобто в даній ситуації продавець зменшує податкові доходи і витрати у відповідності до зазначених правил.

Нагадаємо, якщо в наступних податкових періодах покупець погасить суму визнаної заборгованості або її частину, продавець має збільшити податкові доходи на суму заборгованості (її частини) за такі товари, погашену покупцем. Одночасно зі збільшенням податкових доходів він збільшує і податкові витрати на собівартість (її частину, визначену пропорційно сумі погашеної заборгованості) цих товарів за наслідками податкового періоду, на який припадає таке погашення (пп. 159.1.5 ПК).

Внимание

Суми акцизного податку, сплаченого/нарахованого покупцями/покупцям підакцизних товарів, зараховуються до складу інших податкових доходів продавця (пп. 135.5.9 ПК).

Отже, продавець має право зменшити податковий дохід на суму акцизного податку, нарахованого на вартість відвантаженого, але неоплаченого покупцем товару.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл