Як оподатковуються операції з відступлення права вимоги

20

ПРОБЛЕМА

Підприємство — нефінансова установа уклало договір з відступлення права вимоги (придбання права вимоги зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари). Договором не передбачено плати за відступлення. Чи включаються до складу доходів кошти, що надійшли на розрахунковий рахунок в оплату боргу, та чи є ці кошти об’єктом оподаткування ПДВ?

РІШЕННЯ

Пунктом 153.5 Податкового кодексу України (ПК) визначено, що платник податку повинен вести облік фінансових результатів від проведення операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари, виконані роботи чи надані послуги третьої особи. Операції з продажу та передачі прав вимоги мають однакові підстави для оподаткування.

При першому відступленні зобов’язань до складу доходів першого кредитора включається сума коштів або вартість інших активів, отримана ним від такого відступлення, а також сума його заборгованості, яка погашається, за умов, що таку заборгованість було раніше включено до складу витрат.

Якщо доходи, отримані платником податку від наступного відступлення права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника) або від виконання вимоги боржником, перевищують витрати, понесені таким платником податку на придбання права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника), отриманий прибуток включається до складу доходу платника податку.

Що стосується оподаткування ПДВ операцій з відступлення права вимоги, то згідно з підпунктом 196.1.5 ПК не є об’єктом оподаткування операції з:

відступлення права вимоги за фінансовими кредитами фінансових установ;

відступлення права вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками);

торгівлі за кошти або цінні папери борговими зобов’язаннями, за винятком операцій з інкасації боргових вимог та факторингу (факторингових) операцій.

Таким чином, при здійсненні операцій з відступлення права вимоги фактично не є об’єктами оподаткування ПДВ лише операції фінансових установ.

Оскільки у випадку, що розглядається, підприємство не є фінансовою установою, а операції з відступлення права вимоги і торгівлі за кошти або цінні папери борговими зобов’язаннями ПК не ототожнюються, то кошти, що надійшли на розрахунковий рахунок в оплату боргу, є об’єктом оподаткування ПДВ.

Однак, враховуючи, що це питання не чітко врегульовано законодавством, рекомендуємо звернутися за роз’ясненнями до податкового органу за місцем реєстрації.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль