Головбух

Переуступка права вимоги боргу: оформлення та податкові наслідки

  • 1 грудня 2014
  • 557

ПРОБЛЕМА

Чи може одне підприємство переуступити право вимоги боргу за дебіторською заборгованіостю іншому підприємству? Як оформити таку операцію документально, якщо між цими підприємствами взаємовідносин не було? Чи виникають при переуступці боргу податкові доходи і витрати?

РІШЕННЯ

Операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору вважається відступленням права вимоги (пп. 14.1.255 Податкового кодексу України; ПК).

Підстави заміни кредитора у зобов’язанні визначено статтею 512 Цивільного кодексу України (ЦК). Кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Відповідно до статті 514 ЦК до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі та на умовах, що були на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або Законом.

Внимание

Заміна кредитора у зобов’язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.

Проте для належного виконання боржником зобов’язання на користь нового кредитора письмове повідомлення боржника про заміну кредитора в зобов’язанні є обов’язковим (ст. 516 ЦК).

Право вимоги може бути предметом договору купівлі-продажу, якщо вимога не має особистого характеру (ст. 656 ЦК).

При цьому первісний кредитор у зобов’язанні повинен передати новому кредиторові всі документи, які засвідчують права, що передаються (договір, специфікації, товарно-розпорядчі документи тощо), а також інформацію, яка є важливою для їх здійснення (ст. 517 ЦК).

Передача таких документів оформлюється актом приймання-передачі. Акт складається в довільній формі, підписується кожною стороною договору та скріплюється печатками.

Важно

Відступлення права вимоги може бути оформлено договором факторингу.

Відповідно до статті 1077 ЦК за договором факторингу одна сторона (фактор) передає або зобов’язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату. У свою чергу, клієнт відступає або зобов’язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).

Для операцій з відступлення права вимоги, у т. ч. за договором факторингу, застосовується порядок оподаткування податком на прибуток, визначений пунктом 153.5 ПК.

З метою оподаткування облік фінансових результатів операцій від проведення операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари (роботи, послуги) третьої особи ведеться окремо.

При першому відступленні зобов’язань перший кредитор визначає витрати в розмірі договірної (контрактної) вартості товарів (робіт, послуг), за якими виникла заборгованість. До складу доходів включається сума коштів або вартість інших активів, отримана першим кредитором від такого відступлення, а також сума його заборгованості, яка погашається, за умов, що така заборгованість була включена до складу податкових витрат.

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: Щодо податкових наслідків відступлення права вимоги для кредиторів

Якщо доходи, отримані платником податку від наступного відступлення права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника) або від виконання вимоги боржником, перевищують витрати, понесені таким платником податку на придбання права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника), отриманий прибуток включається до складу доходу платника податку.

Якщо витрати, понесені платником податку на придбання права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника), перевищують доходи, отримані таким платником податку від наступного відступлення права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника) або від виконання вимоги боржником, від’ємне значення не включається до витрат або у зменшення отриманих прибутків від здійснення інших операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги третьої особи.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл