Головбух

Як відобразити в обліку суми витрат на навчання працівника, якщо його відрахували з учбового закладу

  • 1 грудня 2014
  • 19

ПРОБЛЕМА

Працівникові підприємства було оплачено за навчання у ВНЗ за профілем підприємства. Суму плати за навчання ПДФО не оподатковували. У кінці семестру співробітника відрахували. Чи слід відкоригувати витрати в податковому обліку і на яку суму варто нарахувати ПДФО?

РІШЕННЯ

Згідно з підпунктом 140.1.3 Податкового кодексу України (ПК) платник податку зобов’язаний збільшити дохід у сумі фактично здійснених ним витрат на навчання та/або професійну підготовку, які було включено до складу його витрат, якщо навчання особою не закінчено.

Внаслідок цього нараховується додаткове податкове зобов’язання та пеня в розмірі 120% облікової ставки НБУ, що діяла на день виникнення податкового зобов’язання, яке мав би сплатити платник податку у встановлений строк у разі, якщо б він не користувався податковою пільгою, обчислені до суми такого податкового зобов’язання та розраховані за кожен день недоплати, закінчуючи днем збільшення доходу.

Сума відшкодованих платнику податку збитків за таким договором не є об’єктом оподаткування в частині, що не перевищує суми, на які збільшено дохід, сплати додаткового податкового зобов’язання та пені.

Згідно з підпунктом 165.1.21 ПК до доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу відноситься сума, сплачена роботодавцем на користь ВНЗ за фізичну особу, але не більше розміру, встановленого підпунктом 169.4.1 ПК на кожний повний або неповний місяць підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи, незалежно від того, чи перебуває ця особа у трудових відносинах з роботодавцем, але за умови, що вона уклала з ним письмовий договір про взяті зобов’язання з відпрацювання у такого роботодавця після закінчення ВНЗ і отримання спеціальності не менше ніж 3 роки.

Якщо працівник не виконує умови договору, сума, сплачена як компенсація вартості навчання, прирівнюється до додаткового блага, наданого такому працівнику протягом року, на який припадає таке припинення трудових відносин, та підлягає оподаткуванню у загальному порядку.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл