Роялті нерезидентам: формуємо податкові витрати

30

ПРОБЛЕМА

Українське підприємство придбаває у нерезидента комп’ютерну програму за ліцензійним договором для перепродажу третім особам. Право користування програмою, всі ліцензійні права залишаються у нерезидента. Чи є обмеження щодо придбання комп’ютерних програм у нерезидентів та формування податкових витрат за такими операціями?

РІШЕННЯ

Діюче законодавство не забороняє такі операції.

Оскільки майнові права на комп’ютерну програму залишаються у нерезидента, у даному випадку має місце надання резиденту невиключного майнового права на користування об’єктом авторського права. Це саме право передаватиметься за субліцензійним договором третім особам (ст. 424, 1109 Цивільного кодексу України; ЦК).

Є два варіанти відображення у податковому обліку винагороди за користування комп’ютерною програмою як об’єктом авторського права, сплаченої на підставі ліцензійного (субліцензійного) договору:

  • формування вартості окремого об’єкта нематеріального активу групи 5 (пп. 14.1.120, 145.1.1 Податкового кодексу України; ПК);

  • включення до складу витрат у якості роялті (пп. 14.1.225 ПК).

Виходячи з норм законодавства, що регулює захист авторських прав, на нашу думку, перший варіант застосовується для випадків, коли передаються виключні права на об’єкт авторського права. Якщо передаються невиключні права (як у нашій ситуації), то застосовується другий варіант.

Податківці також схиляються до такого висновку (підкатегорія 102.07.13 ЗІР, Узагальнююча податкова консультація щодо особливостей оподаткування ПДВ операцій з постачання програмної продукції, затверджена наказом МДЗ від 07.10.2013 № 536), але зустрічаються і протилежні думки. Наприклад, у ЗІР (підкатегорія 102.09.03) на питання щодо відображення в обліку витрат на придбання комп’ютерної програми (придбання права користування, без переходу авторських прав) податківці відповідають, що комп’ютерна програма визнається нематеріальним активом (група 5).

Якщо обліковувати придбану у нерезидента комп’ютерну програму як нематеріальний актив, до складу податкових витрат відносяться суми нарахованої амортизації.

Якщо ж витрати на придбання комп’ютерної програми розглядати саме як роялті, то слід врахувати наступні особливості.

Витрати з нарахування роялті, які:

  • можуть бути безпосередньо віднесені на конкретний об’єкт витрат, враховуються у складі собівартості виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг. У разі якщо нерезидент має офшорний статус, до податкових витрат дозволяється відносити лише 85% роялті, нарахованих на користь цього нерезидента (п. 161.2 ПК);

  • не можуть бути віднесені на собівартість товарів, робіт, послуг, включаються до інших витрат у вигляді витрат подвійного призначення. У цьому випадку діють обмеження, передбачені пунктом 1 частини 2 підпункту 140.1.2 ПК.

Згідно з цими нормами не дозволяється включати до складу податкових витрат роялті, що виплачуються нерезиденту:

  • який має офшорний статус;

  • який не є фактичним отримувачем такої плати за послуги та не уповноважений фактичним власником на її отримання;

  • щодо об’єктів, права інтелектуальної власності на які вперше виникли у резидента України;

  • який не сплачує податки із роялті у себе в державі.

Якщо у ситуації, що розглядається, нерезидент не відповідає жодній із зазначених ознак, то нараховані на його користь роялті можна включати до складу податкових витрат, але в обсязі, що не перевищує 4% доходу (без урахування ПДВ та акцизного податку) за попередній рік. У повному обсязі дозволяється включати до складу податкових витрат лише нарахування на користь постійного представництва нерезидента, що оподатковується згідно з пунктом 160.8 ПК.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль