Відображення відсотків та курсових різниць за валютним кредитом у податковому обліку

49

ПРОБЛЕМА

Як відобразити відсотки та курсові різниці за валютним кредитом у податковому обліку?

РІШЕННЯ

Згідно з податковим законодавством кредит від банку-резидента чи нерезидента, а також позика під відсоток, отримана від нерезидента, є фінансовим кредитом (пп. 14.1.258 Податкового кодексу України; ПК).

Відповідно до підпункту 139.1.4 ПК витрати на погашення основної суми отриманих позик та кредитів не відносяться до складу податкових витрат.

Якщо кредит (позика) був отриманий для провадження госпдіяльності, то нараховані відсотки за користування таким кредитом (позикою) відображаються у витратах. Датою збільшення витрат платника податків від проведення кредитно-депозитних операцій є дата визнання відсотків, визначена згідно з правилами бухобліку (пп. 138.5.2 ПК). Відповідно до підпункту 138.10.5 ПК відсотки за кредитом на дату нарахування відносяться до фінансових витрат (крім фінансових витрат, включених у собівартість кваліфікаційних активів згідно з П(С)БО 31 «Фінансові витрати». Якщо платник зараховує відсотки у початкову вартість об’єкта основних засобів, то вони не потрапляють до складу витрат.

Окрім того, існують обмеження для відображення у податкових витратах відсотків за кредитами, отриманими від нерезидентів, якщо 50% і більше статутного капіталу (СК) (акцій, інших корпоративних прав) належить чи знаходиться в управлінні таких нерезидентів. Згідно з пунктом 141.2 ПК у такому разі до витрат дозволено віднести суму, що не перевищує суми доходів, отриманих у звітному періоді у вигляді процентів від розміщення власних активів, збільшених на суму, що дорівнює 50% оподаткованого прибутку, без урахування цих отриманих відсотків.

У разі, коли у позичальника відсутні отримані доходи від депозитних операцій, то для вирахування суми відсотків за кредитами, позиками та іншими борговими зобов’язаннями на користь нерезидентів та пов’язаних з ними осіб, яку можна віднести до складу витрат, достатньо оподатковуваний прибуток розділити навпіл. Це і буде та сума податкових витрат за користування кредитом (позикою), на яку позикодавець матиме право при отриманні позичених засобів від нерезидента-засновника з часткою в СК 50% і більше.

Внимание

Таким чином, якщо позичальник декларує збитки, він не може включити до складу податкових витрат відсотки за кредитним договором з нерезидентом, який має частку в СК 50% і більше.

Крім того, господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків з пов’язаними особами — нерезидентами, якщо загальна сума здійснених операцій платника податків з кожним контрагентом дорівнює або перевищує 50 млн. грн. (без урахування ПДВ) за відповідний звітний календарний рік, є контрольованими (пп. 39.2.1.1 та пп. 39.2.1.4 ПК). Відповідно до пункту 153.2 ПК оподаткування контрольованих операцій здійснюється у порядку, передбаченому статтею 39 ПК .

Також підлягають відображенню у податковому обліку курсові різниці з валютного кредиту, визначені за правилами бухгалтерського обліку (пп. 153.1.3 ПК).

Відсотки за кредитом на дату нарахування відображаються у рядку 06.3 декларації з податку на прибуток, затвердженій наказом МДЗ від 30.12.2013 № 872 (далі — Декларація). У рядку 06.3 Декларації відображаються відсотки, нараховані за користування кредитом, отриманим від нерезидента-засновника з урахуванням вимог пункту 141.2 ПК. Позитивні курсові різниці відносяться до інших доходів та відображаються у рядках 03.19 додатку ІД до рядку 03 Декларації. Від’ємні курсові різниці відносяться до інших витрат та відображаються у рядках 06.4.12 додатку ІВ до рядка 06.4 Декларації.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль