Головбух

Одноразове використання активу: право на податкові витрати

  • 1 грудня 2014
  • 25

ПРОБЛЕМА

Підприємство здійснює оптову торгівлю запасними частинами для автомобілів. Чи дозволяється відносити витрати на придбання макета гоночної траси для участі у виставці автозапчастин до складу податкових, якщо вартість макета 10 000 грн. та після виставки його буде розібрано?

РІШЕННЯ

Так, дозволяється.

Виставка — це захід, пов’язаний з демонстрацією продукції, товарів та послуг, який сприяє просуванню їх на внутрішній та зовнішній ринок. Таке визначення наведено в Концепції розвитку виставково-ярмаркової діяльності, затвердженій постановою КМУ від 22.08.2007 № 1065.

Податкові витрати, що враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування податком на прибуток, складаються, зокрема, із витрат операційної діяльності. До них відносяться, у складі інших податкових витрат, витрати на збут (п. 138.1, пп. 138.10.3 Податкового кодексу України; ПК).

Враховуючи зазначене, оскільки виставка є заходом, безпосередньо пов’язаним з просуванням та реалізацією товарів, то витрати, понесені у зв’язку з участю у виставці, враховуються при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток як витрати на збут.

Внимание

Правильність оподаткування в даному випадку залежить, у першу чергу, від строку експлуатації цього макета.

Віднесення макета до складу основних засобів

Матеріальні активи відносяться до складу основних засобів, якщо :

  • вони призначаються підприємством для використання у власній господарській діяльності;

  • вартість таких активів перевищує 2500 грн. і поступово зменшується у зв’язку з фізичним або моральним зносом;

  • очікуваний строк корисного використання (експлуатації) цих активів з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Такі вимоги встановлено підпунктом 14.1.138 ПК.

Тобто якщо макет буде розібрано для зручності зберігання з метою подальшого використання при проведенні виставок протягом строку, що перевищує один рік, такий макет вважатиметься основним засобом.

Витрати на придбання основних засобів відносять до податкових витрат не одразу, а в частині щомісячних амортизаційних відрахувань (п. 144.1 ПК).

У такому разі до витрат на збут дозволяється відносити амортизацію основних засобів (пп. «д» пп. 138.10.3 ПК).

Віднесення макета до складу МШП

Якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов’язані з використанням активу, та його вартість може бути достовірно визначена, такий актив визнається запасом (п. 5 П(С)БО 9 «Запаси»).

Запаси включають, зокрема, малоцінні та швидкозношувані предмети (МШП). Це предмети, що використовуються не більше одного року (п. 6 П(С)БО 9).

Оскільки обмежень щодо граничної вартості для МШП не встановлено, їх відрізняє від основних засобів лише строк використання. МШП можуть використовуватись менше одного року.

До МШП належать, зокрема: інструменти, господарський інвентар, спеціальне оснащення, спеціальний одяг тощо (Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291).

Важно

Макет може бути віднесено до МШП за умови його утилізації після використання на виставці.

Для відображення в обліку господарських операцій щодо наявності та руху МШП, які відносяться до складу запасів, використовуються типові форми первинного обліку, затверджені наказом Мінстату від 22.05.1996 № 145.

Списання непридатних для подальшого використання МШП оформлється Актом на списання малоцінних та швидкозношуваних предметів за формою № МШ-8. Акт складається в одному примірнику відповідною комісією. Після здачі списаного МШП до комори для утилю акт із розпискою комірника здається до бухгалтерії.

У такому разі підприємство має право включити до витрат на збут всю вартість макета одразу в якості витрат на дослідження ринку (маркетинг) згідно з підпунктом «г» підпункту 138.10.3 ПК.

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: Правила інвентаризації основних засобів і МНМА

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл