Придбання імпортного товару без права на податкові витрати і податковий кредит з ПДВ

19

ПРОБЛЕМА

Підприємство придбало імпортний товар, який виявився непридатним для використання. Претензії виробнику пред’являтись не будуть. На підставі експертного висновку ТПП України про неналежну якість товару його було знищено. Підтвердженням є Акт наданих послуг про знищення. Чи можна собівартість товару та витрати на його знищення віднести до податкових витрат підприємства? Що робити з ПДВ, сплаченим на митниці?

РІШЕННЯ

Ні, не можна.

Нагадаємо, що відносини між суб’єктами господарювання, у т. ч і в сфері ЗЕД, регулюються чинним законодавством і договорами, що укладаються між ними.

При укладенні господарського договору сторони зобов’язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Умови про предмет договору повинні визначати вимоги до якості продукції. Вимоги щодо якості визначаються з додержанням умов, що забезпечують захист інтересів кінцевих споживачів товарів і послуг (ст. 180 Господарського кодексу України; ГК).

У разі поставки неякісних товарів покупець має право відмовитися від прийняття і оплати товарів. Якщо товари вже оплачені — вимагати від постачальника повернення сплаченої суми (ст. 268 ГК). Крім того, покупець має право пред’явити постачальнику претензію, стягнути з нього штраф.

Позови, що випливають з поставки товарів неналежної якості, можуть бути пред’явлені протягом шести місяців з дня встановлення покупцем у належному порядку недоліків поставлених йому товарів (ст. 269 ГК).

Комментарий

Виходячи з умов даної проблеми, незрозуміло, чому покупець не скористався своїм законодавчим правом та не відшкодував завдані йому збитки.

З огляду на вимоги пункту 5 П(С)БО 9 «Запаси» такий товар не може бути визнано активом. Оскільки запаси визнаються активом лише тоді, коли існує ймовірність отримання підприємством у майбутньому економічної вигоди, пов’язаної з їх використанням.

Підприємство не може скористатись правом віднесення до складу податкових витрат суми собівартості товару, як це передбачено пунктом 138.4 Податкового кодексу України (ПК). Адже до податкових витрат включаються витрати, що формують собівартість реалізованих товарів. У даному випадку товар не може бути реалізовано, бо його знищено через непридатність до використання.

Важно

Крім того, Податковий кодекс дозволяє відносити до складу податкових лише ті витрати, які пов’язані з господарською діяльністю платника (139.1.1 ПК).

Під господарською діяльністю розуміється діяльність, пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу (пп. 14.1.36 ПК).

Враховуючи зазначене, витрати, пов’язані з придбанням та знищенням непридатного для використання товару, підприємство-покупець не може віднести до складу податкових витрат.

Стосовно ПДВ, сплаченого на митниці при імпорті товару. Якщо сума такого ПДВ була включена до податкового кредиту, підприємство повинно відкоригувати її шляхом нарахування податкових зобов’язань (п. 189.1, 198.5 ПК).



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль