Головбух

Відображення в податкових витратах суми заборгованості

  • 1 грудня 2014
  • 18

ПРОБЛЕМА

Підприємство КП «Е» отримувало природний газ від контрагента ДП «Г» для переробки в теплову енергію, яка за договором була власністю ДП «Г». У зв’язку з невиконанням договірних зобов’язань ДП «Г», КП «Е» звернулося до суду про стягнення заборгованості. Було відкрито провадження у справі, яке потім було припинене у зв’язку з реорганізацією ДП «Г». Не отримавши рішення про результат реорганізації, КП «Е» звернулося з клопотанням до суду про відновлення провадження у вищезгаданій справі. Клопотання було розглянуте і постановою суду відновлено провадження у справі. Оскільки при переробці газу до 01.04.2011 КП «Е» включало відпущену теплову енергію у дохід, чи має право підприємство, за наявності вищезгаданого судового рішення заборгованість за переробку газу в теплову енергію включити до витрат?

РІШЕННЯ

Підприємство КП «Е» мало право суму позову віднести до складу валових витрат, коли було перший раз відкрито судом провадження у справі.

Після 01.04.2011 зменшення суми доходу при врегулюванні дебіторської заборгованості за надані послуги, виконані роботи, якщо покупець затримує оплату їх вартості, здійснюється відповідно до підпункту 159.1.1 Податкового кодексу України (ПК).

При цьому згідно з пунктом 5 підрозділу 4 Перехідних положень ПК норми пункту 159.1 ПК не поширюються на заборгованість, що виникла у зв’язку із затримкою в оплаті товарів, виконаних робіт, наданих послуг, якщо заходи щодо стягнення таких боргів здійснювалися до набрання чинності розділом III ПК. З метою оподаткування відображення в обліку продавця та покупця такої заборгованості здійснюється до повного погашення чи визнання такої заборгованості безнадійною. Слід зауважити, що й Перехідними положеннями ПК не передбачено вихід із ситуації, що розглядається.

Вищезазначене свідчить про те, що сума дебіторської заборгованості, по якій платник податку — продавець до 01.04.2011 здійснив заходи щодо її стягнення, але не включив до складу валових витрат, при обчисленні об’єкта оподаткування після 01.04.2011 в податковому обліку такого продавця не відображається.

Відповідно до пункту 50.1 ПК підприємство КП «Е» може подати до податкового органу або уточнюючий розрахунок, або зазначити уточнені показники у складі податкової декларації з податку на прибуток (далі — Декларація) за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Декларація подається з відповідною позначкою у рядку «уточнююча» у полі 1 Декларації. Разом із Декларацією подається пояснення проведених виправлень. Якщо період, який уточнюються, вже перевірявся, податковий орган має право на проведення позапланової перевірки (п. 50.3 ПК).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл