Головбух

Чи потрібна ТТН для підтвердження факту оприбуткування товару

  • 11 червня 2013
  • 117

Чи достатньо видаткової накладної для оприбуткування сировини та відображення витрат на її придбання в обліку?

ПРОБЛЕМА

Чи достатньо видаткової накладної для оприбуткування сировини та відображення витрат на її придбання в обліку? Чи обов’язково мати ТТН, якщо сировину привозить покупець продукції, що виробляється підприємством, — фізособа-підприємець власним транспортом, без оплати йому транспортних послуг?

РІШЕННЯ

ТТН потрібно мати однозначно. Така накладна є підставою для оприбуткування товару та засвідчує факт його переміщення в просторі. Водночас за видатковою накладною товар тільки оприбутковується.

Згідно зі статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити, такі як назва документа (форми); дата і місце складання; назва підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Тобто, якщо видаткова накладна містить всі необхідні реквізити, вона є підставою для оприбуткування сировини. Однак вищенаведений закон не встановлює обмеженого переліку необхідних первинних документів.

В свою чергу, згідно з Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363 (далі — Правила перевезень) ТТН — єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

Згідно з пунктом 11.4 Правил перевезень ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом вантажовідправник повинен виписувати в кількості не менше чотирьох екземплярів та засвідчити всі екземпляри ТТН підписом і при необхідності печаткою (штампом).

Тобто сам факт оприбуткування товару можна підтвердити видатковою накладною, а от транспортування — лише за допомогою ТТН.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл