Головбух

На якому рахунку потрібно обліковувати придбання і розробку ноу-хау та чи можна віднести їх придбання на податкові витрати

  • 1 грудня 2014
  • 79

ПРОБЛЕМА

Підприємство придбало ноу-хау (технологію) на виготовлення будівельних блоків у австрійської фірми. Також укладено договір з підприємством, яке займається підбором устаткування українського виробництва для виготовлення блоків, розробляє креслення для встановлення устаткування. З усіх питань ведуться переговори з австрійською фірмою, результатом чого є отримання тек з кресленнями, документації з описами. За договором вони виконують проектно-дослідницькі роботи по розробці проектно-конструкторської документації заводу щодо виготовлення будівельних блоків. На який рахунок слід відносити витрати за такими послугами? Чи можна цю суму відразу віднести до витрат?

РІШЕННЯ

Згідно з пунктом 5 П(С) БО 8 «Нематеріальні активи» у бухгалтерському обліку ноу-хау відноситься до нематеріальних активів (НА) і обліковується за кожним об’єктом у групі «Права на об’єкти промислової власності». Згідно з пунктом 4 П(С)БО 8 НА — це немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований. Отриманий у результаті розробки НА слід відображати у балансі за умов, якщо підприємство має:

намір, технічну можливість та ресурси для доведення НА до стану, в якому він придатний для реалізації або використання;

можливість отримання майбутніх економічних вигод від реалізації або використання НА;

інформацію для достовірного визначення витрат, пов'язаних з розробкою НА.

Таким чином, якщо після закінчення строку розробки підприємство отримало повний комплект конструкторської документації, відповідно до якої можна побудувати завод, то він є НА, отриманим у результаті розробки. Відображати його слід на рахунку 124 «Права на об’єкти промислової власності» Плану рахунків. Нарахування амортизації у цілях оподаткування здійснюється підприємством згідно з методом, визначеним у наказі про облікову політику (пп. 145.1.9 Податкового кодексу України, ПК), та згідно з П(С)БО 7. До витрат звітного періоду в бухгалтерському обліку підприємство може віднести витрати, за якими планувалося створення НА, але отриманий результат не відповідає ознакам НА.

Вказані витрати як такі, що пов’язані з проведенням дослідницько-експериментальних та конструкторських робіт, підприємство може в повному обсязі віднести до витрат за умови їх зв’язку з господарською діяльністю згідно з підпунктом 140.1.2 ПК. Але ще раз зауважимо, це можливо тільки за умови, що отримана підприємством документація не відповідає ознакам НА.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл