Головбух

Пільги з податку на прибуток — 2015

26 січня 2015
147
Середній бал: 0 із 5

Податкова реформа мала на меті не лише спрощення ведення бізнесу, а й значне скорочення кількості пільговиків. З’ясуємо, кому дозволили залишитися на пільгових умовах оподаткування податком на прибуток та як впливають операції з такими особами на звичайних платників

З початку 2015 року пільговиків — платників податку на прибуток значно поменшало. Нагадаємо, що минулоріч про цілу когорту таких підприємств йшлося в спеціальній статті 154 Податкового кодексу України (ПК), а також в підрозділі 4 розділу ХХ ПК. Дехто з таких пільговиків був звільнений від сплати податку на прибуток, а дехто сплачував його за ставкою, меншою від базової. Однак тепер фактично залишилися лише дві категорії підприємств, які сплачують податок на прибуток на пільгових умовах. Перші є звільненими від оподаткування, а другі — сплачують податок на прибуток за ставкою 0%. Йдеться про:

1) підприємства та організації, засновані громадськими організаціями інвалідів. Для них, як і раніше, є вимога щодо працевлаштування інвалідів та розміру їх фонду оплати праці. А саме: протягом попереднього звітного (податкового) періоду кількість інвалідів, які мають основне місце роботи на таких підприємствах (організаціях), має становити не менш як 50% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу. А фонд оплати праці для таких інвалідів повинен становити протягом звітного періоду не менш як 25% суми загальних витрат на оплату праці (п. 142.1 ПК);

2) так звані підприємства — нульовики з річним чистим доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), що не перевищує 3 млн. грн. А нарахована зарплата працівників у таких підприємствах має перевищувати мінімальну зарплату не менш ніж у два рази. Також потрібно дотриматися хоча б одного з критеріїв, які стосуються, зокрема, кількості працевлаштованих працівників та розміру доходу підприємства (п. 16 підрозд. 4 розд. ХХ ПК).

Водночас більше немає:

  • 5%-вої ставки податку на прибуток для суб’єктів індустрії програмної продукції;
  • звільнення від оподаткування виробників біопалива, підприємств легкої промисловості, а також машинобудування для агропромислового комплексу, поліграфічних підприємств та видавничих організацій та ін.

Окрім цього, з податкового законодавства прибрано низку пільгових норм, що стосувалися суб’єктів господарювання, які реалізовували інвестиційні проекти.

Бюджетні установи та решта неприбуткових організацій, як і раніше, не належать до платників податку на прибуток (пп. 133.1.1 ПК). Звісно, за умови включення таких організацій до Реєстру неприбуткових організацій та установ. А будь-яких спеціальних норм, які стосуються випадків отримання такими організаціями оподатковуваних доходів, з 01.01.2015 у Податковому кодексі вже немає.

Якщо контрагент — пільговик  або неприбуткова організація

Насамперед зазначимо, що пільговий або неприбутковий статус контрагента має значення тільки для тих підприємств, які застосовують різниці відповідно до норм розділу ІІІ ПК. Нагадаємо, що орієнтуватися на різниці обов’язково тим підприємствам, річний оподатковуваний дохід яких перевищує 20 млн. грн. Інші підприємства мають право повідомити контролюючий орган про незастосування різниць (пп. 134.1.1 ПК).

Тож якщо підприємство застосовує різниці, воно збільшує фінансовий результат податкового періоду на суму:

  • 30% вартості товарів (у т. ч. необоротних активів, робіт та послуг), придбаних у неприбуткових установ та організацій, крім бюджетних установ;
  • витрат по нарахуванню роялті у повному обсязі, якщо роялті нараховані на користь платників податку на прибуток — пільговиків. Одразу зауважимо, що це та попереднє коригування не потрібно проводити, якщо такі операції є контрольованими, а сума витрат відповідає рівню звичайних цін згідно зі статтею 39 ПК. Також коригування можна не здійснювати, якщо такі операції не є контрольовані, однак підприємство підтверджує суму витрат відповідно до статті 39 ПК без подання звіту про контрольовані операції;
  • коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, перерахованих (переданих) протягом звітного року, наданих неприбутковим установам та організаціям (у т. ч. бюджетним установам), що перевищують 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року (п. 140.5 ПК).

Як бачимо, при взаємодії з пільговиками або неприбутковими організаціями підприємству, яке застосовує різниці, можливо доведеться сплатити дещо більше податку на прибуток.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини