Головбух

Як використовувати дорожні чеки під час відрядження за кордон

  • 1 грудня 2014
  • 31

ПРОБЛЕМА

Чи може працівник підприємства застосовувати дорожні чеки під час відрядження за кордон?

РІШЕННЯ

Важливе значення щодо відрядження має його коректне документальне оформлення. В першу чергу видається наказ по підприємству щодо відрядження працівника. В ньому зазначаються мета, терміни відрядження, місце та назва підприємства, куди відряджається працівник, умови перебування тощо.

Важно

Якщо в положенні про відрядження чітко не прописано граничні розміри витрат, то до наказу доцільно додати кошторис витрат, засвідчений підписом працівника.

Одним із шляхів забезпечення працівника авансом в іноземній валюті на час відрядження за кордон є використання дорожніх чеків міжнародних платіжних систем.

Отримувати та використовувати їх для цієї мети необхідно згідно з вимогами Положення про порядок здійснення операцій з чеками в іноземній валюті на території України, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2000 № 520 (далі — Положення № 520), та Правил використання готівкової іноземної валюти на території України, затверджених постановою Правління НБУ від 30.05.2007 № 200 (далі — Правила № 200).

Відповідно до пункту 2.3 Правил № 200 юридичні особи — резиденти та іноземні представництва мають право використовувати з поточного рахунку іноземну валюту для придбання дорожніх чеків на суму, що відповідає витратам на відрядження і представницьким витратам, на підставі заяви на видачу дорожніх чеків, оформленої у довільній формі, і документів, зазначених у пункті 2.2 цих правил (заяви на видачу готівки, доручення повноважному представнику на отримання іноземної валюти в касі банку та листа-розрахунку, який містить такі дані: ПІБ (за наявності) осіб, які виїжджають за кордон та розрахунок витрат).

Внимание

Отримання дорожніх чеків в уповноваженому банку проводиться особою, що виїжджає у відрядження на підставі доручення підприємства.

У пункті 7.1 Положення № 520 встановлено, що дорожні чеки в іноземній валюті продаються уповноваженими банками за іноземну валюту групи I Класифікатора іноземних валют або за гривні.

Одному працівнику може бути видано іноземну валюту готівкою та/або дорожні чеки на загальну суму, що не перевищує норм вивезення іноземної валюти (дорожніх чеків), установлених нормативно-правовими актами НБУ, що регулюють переміщення іноземної валюти (дорожніх чеків) через митний кордон України (п. 2.4 Правил № 200).

Перелік витрат на відрядження, які підприємство має право включити до витрат при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток, регулюється нормами Податкового кодексу України (ПК).

Відповідно до підпункту 140.1.7 ПК до них належать:

  • витрати працівника на проїзд (у тому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті);

  • витрати на оплату вартості проживання у готелях (мотелях), а також включені до таких рахунків витрати на харчування чи побутові послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), на найм інших житлових приміщень;

  • витрати на оплату телефонних розмов, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в’їзд, обов’язкове страхування, інші документально оформлені витрати, пов’язані з правилами в’їзду та перебування у місці відрядження, в тому числі будь-які збори і податки, що підлягають сплаті у зв’язку із здійсненням таких витрат.

Отже, працівник має право застосовувати дорожні чеки під час відрядження, тільки якщо ці чеки було придбано даною особою на підставі доручення підприємства у банку, який обслуговує це підприємство.

Відобразити операції щодо відрядження з застосуванням дорожніх чеків необхідно наступним чином.

з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сумма, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Придбано дорожні чеки (3000 дол.США × 8,1 грн./1 дол. США)

332

312

3000 USD

24300 UAH

2

Видано чеки під звіт

372

332

3000 USD

24300 UAH

3

Надано працівником авансовий звіт щодо витрачених дорожніх чеків (на всю номінальну вартість) (3000 дол. США × 8,0 грн./1 дол. США)

92

372

3000 USD

24000 UAH

24000

4

Відображено курсову різницю при перерахунку заборгованості

945

372

300 UAH

300

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл