Головбух

Імпорт товару в бухгалтерському та податковому обліку

  • 1 грудня 2014
  • 33

ПРОБЛЕМА

Підприємство отримало від іноземного постачальника товар, вартість якого згідно з інвойсом становить 15 000 дол. США. Вартість авіаперевезення — 1000 дол. США. Для нарахування ПДВ і мита прийнята загальна сума інвойсу і перевезення, тобто 16 000 дол. США, що за курсом на день оформлення (1 дол. США = 8,0 грн.) становить 128 000 грн. Мито — 8 320 грн., ПДВ — 27 264 грн. Як правильно відобразити дану операцію в податковому та бухгалтерському обліку? Чи потрапляє сума перевезення на рахунок 281 і до складу витрат?

РІШЕННЯ

Податок на прибуток

Відповідно до підпункту 153.1.2 Податкового кодексу України (ПК) витрати, здійснені (нараховані) платником податку в іноземній валюті у зв’язку з придбанням у звітному податковому періоді товарів, включаються до витрат такого звітного податкового періоду шляхом перерахування в національну валюту тієї частини їх вартості, що не була раніше оплачена, за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, що діяв на дату здійснення операції з такого придбання, а в частині раніше проведеної оплати — за таким курсом, що діяв на дату здійснення оплати.

Разом з тим, пунктом 138.4 ПК встановлено, що витрати, які формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, крім нерозподільних постійних загальновиробничих витрат, які включаються до складу собівартості реалізованої продукції в періоді їх виникнення, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг.

Комментарий

Таким чином, витрати з придбання товарів слід врахувати в національній валюті за офіційним курсом на дату визнання доходів від реалізації таких товарів, а у разі здійснення передоплати — на дату оплати таких товарів.

Собівартість придбаних та реалізованих товарів формується відповідно до ціни їх придбання з урахуванням ввізного мита і витрат на доставку та доведення до стану, придатного для продажу (п. 138.6 ПК).

П(С)БО № 9 «Запаси» також передбачено включення до складу первісної вартості товарів сум, сплачених або належних до сплати постачальнику (без ПДВ), транспортних витрат, ввізного мита, інших витрат, безпосередньо пов’язаних з придбанням товару.

Враховуючи вищевикладене, якщо не було попередньої оплати нерезиденту, то собівартість отриманого товару у сумі 136 320 грн. (з урахуванням вартості авіаперевезення та ввізного мита) відображається по дебету рахунку 281 у складі первісної вартості товарів та включається до складу витрат підприємства на дату реалізації товару.

Курсові різниці

Якщо на дату отримання товару оплату не здійснено, виникає заборгованість за такий імпортний товар, яка підлягає перерахунку. Тобто, виникають курсові різниці.

Важно

Відповідно до пункту 8 П(С)БО № 21 «Вплив змін валютних курсів» курсові різниці визначаються на дату здійснення господарських операцій, а якщо заборгованість не погашена до кінця кварталу, — то ще й на дату балансу.

При цьому прибуток (позитивне значення курсових різниць) ураховується у складі доходів платника податку, а збиток (від’ємне значення курсових різниць) ураховується у складі витрат платника податку (пп. 153.1.3 ПК).

Податок на додану вартість (ПДВ)

Відповідно до пункту 198.3 ПК нараховані (сплачені) платником податку суми ПДВ у зв’язку з придбанням товарів (у тому числі при їх імпорті) з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку зараховуються до податкового кредиту.

При цьому документом, що посвідчує право на віднесення суми ПДВ до податкового кредиту, вважається митна декларація, яка підтверджує сплату податку (п. 201.12 ПК).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл