Головбух

Чи оподатковується компенсація за медичний огляд працівників податком на доходи фізичних осіб

  • 1 грудня 2014
  • 229

На підприємстві залізничного транспорту забезпечується організація проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників певних категорій, у т. ч. психіатричного та наркологічного, шляхом компенсації понесених ними витрат. Таку компенсацію передбачено умовами колективного договору. Чи є така компенсація доходом працівника?

Відповідно до статті 31 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801 обов’язкові медичні огляди здійснюються в осіб, професійна чи інша діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення або підвищеною небезпекою для оточуючих.

Перелік категорій населення, які повинні проходити обов’язкові медичні огляди, періодичність, джерела фінансування та порядок цих оглядів визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановами КМУ «Про обов’язковий профілактичний наркологічний огляд і порядок його проведення» від 06.11.1997 № 1238 та «Про затвердження Порядку проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів і переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить цю діяльність, або оточуючих» від 27.09.2000 № 1465 встановлено, що працівники залізничного транспорту та метрополітену, робота яких пов’язана з рухом поїздів і роботою на залізничних коліях, підлягають обов’язковому медичному огляду у порядку та строки, визначені цими постановами.

Статтею 17 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII встановлено, що роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21-го року.

Згідно з підпунктом 138.10.2 Податкового кодексу України (ПК) до складу витрат підприємства включаються витрати на охорону праці. Тож вартість проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів (у т. ч. психіатричного та наркологічного) є обов’язковими витратами підприємства, пов’язаними з його основною діяльністю, і не є доходом фізичної особи — працівника цього підприємства в розумінні розділу IV ПК.

Якщо працедавець компенсує працівнику вартість проходження обов’язкового медичного огляду, за який працівник попередньо сплатив власні кошти, то суму цієї компенсації, відповідно до вищенаведених норм законодавства, також немає підстав розглядати як оподатковуваний дохід такої фізичної особи.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Навіть якщо вже знайшли відповідь на своє запитання...

...рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Зайти через соцмережі
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини