Головбух

Одноразова допомога у зв’язку з виходом працівника на пенсію

  • 1 грудня 2014
  • 863

ПРОБЛЕМА

Чи включається до складу податкових витрат компенсація у зв’язку з виходом працівника на пенсію?

РІШЕННЯ

Щоб відповісти на це запитання, звернемось до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, — єдиного документа, який дає класифікацію доходів найманих працівників. Згідно з пунктом 3.6 цієї Інструкції одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію згідно з чинним законодавством та колективними договорами, не належить до фонду заробітної плати.

Пунктом 142.1 Податкового кодексу України (ПК) встановлено особливості визначення складу витрат на виплати фізичним особам згідно з трудовими договорами та договорами цивільно-правового характеру. Зокрема зазначено, що платник податку на прибуток має право віднести до складу витрат будь-яку іншу оплату у грошовій або натуральній формі, встановлену за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами розділу IV ПК, що регулює питання оподаткування доходів фізичних осіб). Підписаний трудовий договір між працівником, та адміністрацією підприємства, яким передбачена виплата компенсації при виході працівника на пенсію, можна класифікувати як встановлену домовленість про її виплату.

Виплата компенсації працівникові при виході на пенсію згідно зі статтею 165 ПК належить до оподатковуваних доходів податком на доходи фізичних осіб (примітка до абз. «з» пп. 165.1.1 ПК). Утримання ПДФО здійснюється з урахуванням пункту 167.1 ПК. Тобто, вихідна допомога у зв’язку зі звільненням працівника, у т. ч. при виході на пенсію, оподатковується за ставкою 15 та/або 17% в залежності від отриманих доходів у звітному місяці. Водночас будь-яке госпрозрахункове підприємство — платник податку на прибуток має право виплатити своєму працівнику компенсацію у зв’язку з виходом на пенсію, передбачивши це домовленістю сторін.

Отже, з суми компенсації у зв’язку з виходом на пенсію працівника, проводиться утримання ПДФО і при дотриманні домовленості між працівником та підприємством останнє має право включати суму компенсації до складу витрат у податковому періоді її виплати.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл